Nowe dinozaury 2021

Czyli co piszczy w paleontologicznej "trawie" :)
Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Kontakt:

Nowe dinozaury 2021

Post autor: Dino »

Shri devi - nowy dromeozauryd z późnej kredy Mongolii, czyli słynny bezgłowy "Ichabodcraniosaurus".

Alan H. Turner, Shaena Montanari & Mark A. Norell (2021)
A New Dromaeosaurid from the Late Cretaceous Khulsan Locality of Mongolia.
American Museum Novitates 3965:1-48
doi: https://doi.org/10.1206/3965.1

W ramach doktoratu pracuję obecnie m.in. nad materiałem (obejmującym również czaszki), należącym do tego samego taksonu. Z moich obserwacji wynika, że zwierz ten jest bliższy V. mongoliensis niż Tsaagan (?= Linheraptor) i "V". osmolskae, a mój wewnętrzny lumper widziałby go bardziej jako gatunek w obrębie Velociraptor ;)

Ag.Ent
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński

Re: Nowe dinozaury 2021

Post autor: Ag.Ent »

Jest już dostępny darmowy PDF na stronie AMNH: http://digitallibrary.amnh.org/handle/2246/7251
Dino pisze:
13 stycznia 2021, o 18:48
W ramach doktoratu pracuję obecnie m.in. nad materiałem (obejmującym również czaszki), należącym do tego samego taksonu. Z moich obserwacji wynika, że zwierz ten jest bliższy V. mongoliensis niż Tsaagan (?= Linheraptor) i "V". osmolskae, a mój wewnętrzny lumper widziałby go bardziej jako gatunek w obrębie Velociraptor ;)
Można spytać, czego dotyczy Twój doktorat? Do tej pory sądziłem, że dalej siedzisz w ceratopsach, ale welociraptory nie są za bardzo rogate, więc nie miałem racji ;) Coś ogólnie o dinozaurach z Gobi?

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Kontakt:

Post autor: Dino »

Ag.Ent pisze:
15 stycznia 2021, o 12:57
Można spytać, czego dotyczy Twój doktorat? Do tej pory sądziłem, że dalej siedzisz w ceratopsach, ale welociraptory nie są za bardzo rogate, więc nie miałem racji ;) Coś ogólnie o dinozaurach z Gobi?
O zmienności faun kręgowców w późnej kredzie Gobi, z naciskiem na protoceratopsy, dromeozaury i jaszczurki.

kryty_niekrytyczny
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont

Post autor: kryty_niekrytyczny »

Dla prawdziwego lumpera Dinosaurus dinosaurus to po prostu zmienny gatunek ;-)

Janusz
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Imię i nazwisko: Janusz Mermer

Post autor: Janusz »

Łukasz jest umiarkowanym lumperem ;)
A drzewo z tej pracy wydaje mi się zaskakujące - Deinonychus i Balaur bliżej Velociraptor niż Tsaagan+Linheraptor?

Ag.Ent
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński

Post autor: Ag.Ent »

Janusz pisze:
18 stycznia 2021, o 13:54
A drzewo z tej pracy wydaje mi się zaskakujące - Deinonychus i Balaur bliżej Velociraptor niż Tsaagan+Linheraptor?
Z tego co widzę w swoich PDF-ach to raczej standardowy wynik w analizach opartych na macierzy "Theropod Working Group". Chociaż oczywiście nie współgra to dobrze z biogeografią i czasem. Poza tym moim zdaniem Balaur w ogóle nie jest dromeozaurem.
Dino pisze:O zmienności faun kręgowców w późnej kredzie Gobi, z naciskiem na protoceratopsy, dromeozaury i jaszczurki.
Dzięki. Brzmi bardzo interesująco! (tzn. jaszczurki i dromeozaury są bardzo interesujące, protoceratopsy tylko interesujące ;)).

ODPOWIEDZ