Dinosaur Man's Art Gallery

Rysunki, zdjęcia, etc. dotyczące paleontologii
Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Dinosaur Man »

Tym razem dicynodont Ischigualastia, tradycyjnie na podstawie dwóch wymiarów, tym razem z lepszymi teksturami. Warto zaznaczyć, że nasz dicynodont był rekonstruowany pod szkielet tego potwora, mógł więc go nieco przypominać.
Obrazek

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Ag.Ent »

Na początku wydawało mi się, że bestia w ogóle nie ma oczu :) Naprawdę miała takie malutkie?
Dinosaur Man pisze:Warto zaznaczyć, że nasz dicynodont był rekonstruowany pod szkielet tego potwora, mógł więc go nieco przypominać.
E, smoka rekonstruowali na herrerazaurze, więc to może nic nie znaczyć ;) Ale w tym wypadku to jednak raczej były podobne.
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Dinosaur Man »

No, może faktycznie za małe, ale to wynikło z uwypuklania tekstury. Po prostu zasłoniła to (oko) z każdej strony po trochu i tak wyszło. Kosmetka.
EDIT
http://reminegrest.deviantart.com/art/I ... -297202788
Ag.Ent pisze:E, smoka rekonstruowali na herrerazaurze, więc to może nic nie znaczyć ;) Ale w tym wypadku to jednak raczej były podobne.
Zgadza się. W tym przypadku mamy pewnego dicynodonta, a biorąc pod uwagę, że były dość jednolite, to można je porównywać.

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Dinosaur Man »

Robię rekonstrukcję głowy ofiakodona i nie jestem pewien co do pozycji oczu. Ze zdjęć dobrze zachowanych czaszek wynika, że nad oczodołem istniała luka. Jeśli było to zwierzę ziemnowodne, jak się zakłada, oko mogło w części wypełniać tą lukę, aby ustawić się na najwyższej pozycji, jednak nie wyjaśnia to, czemu oczodół był taki duży.
Załączniki
1.jpg
2.jpg

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Dinosaur Man »

Zdecydowałem się na obniżenie oczu, tak, że znajdują się w granicach oczodołu, jednocześnie powiększyłem je. Pracowałem przy tym nad uzyskaniem efektu chropowatej, pokrytej gruczołami skóry. Nie jest idealnie, ale następne modele powinny być lepsze. Może to kwestia tego, że, jak widać, jego wygląd jest dość prosty- puszka z ledwo otwartym otworem skroniowym, w końcu to niemal bazalny owodniowiec.

Obrazek

Obrazek

Przy okazji chciałem skrytykować własną argumentację co do tej rekonstrukcji, którą poczyniłem. Myślę, że jest mało prawdopodobne, aby ornitopody posiadały takie wargi, natomiast wydaje mi się rozsądniejsze to co optował Tomasz Singer:
Bardziej prawdopodobna jest obecność rogowego dzioba na przedzie oby dwu szczęk. Chociaż w przypadku górnej szczęki znaczna część dzioba oprócz krawędzi tnącej mogła być pokryta skórą. Prawdopodobnie jak to ma miejsce u ptaków zwłaszcza blaszkodziobych zapewniała by różną kolorystykę dzioba.
1. Co prawda większość kręgowców chroni swe narzędzia tnące, ale do ochrony zbitej tkanki kostnej jakiej jest dziób w większości przypadków służy warstwa rogowa.
2. Powierzchnia tnąca była na tyle duża, że mogła rekompensować nieobecność warg. Siekacze u przeżuwaczy są zazwyczaj o wiele mniej rozrośnięte niż dzioby hadrozaurów.

Awatar użytkownika
Triceratops
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 194
Rejestracja: 5 kwietnia 2011, o 11:52
Imię i nazwisko: Weronika Mazurek
Lokalizacja: Lubliniec
Kontakt:

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Triceratops »

W jakim programie robi Pan te rekonstrukcje?

A co do warg:
moim zdaniem nawet teropody posiadały takie wargi (przynajmniej te mniejsze, welocyraptor, utahraptor, karnotaur itp.), aby u tych dużych (t-rex, spinozaur, giganotozaur) zęby były 'na wierzchu'.
Hadrozaury mogły mieć (moim zdaniem) chrapy na nozdrzach i górnej szczęce, a tylko końcówka dzioba była pokryta rogiem. Dolna szczęka w całości tworzyła dziób.
U ceratopsów i pachycefalozaurów to samo.
U zauropodów chrapy, wargi, policzki (?) i komory rezonansowe w gardle i nozdrzach.

To wszystko tylko moje zdanie.
Podziwiam polskich paleontologów za to, że...

Obrazek

Spomiędzy szerokich, zielonobrązowych liści wystają cztery długie zakrzywione szpony. Gdy tylko jednak jeden z gadów drgnął, pazury chyłkiem cofnęły się między paprocie. Szpony należą do gatunku dinozaura, jakiego jeszcze świat nie widział. Jest to pierwszy skuteczny super-drapieżnik – Smok z Lisowic.

Jest to fragment pisanej przeze mnie powieści o smoku z Lisowic.

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Dinosaur Man »

Dawid jestem, Weroniko ;) Na forum chyba wszyscy wolą nieformalnie i po koleżeńsku, to ułatwia życie.
Chyba ostatnią rzeczą, którą wykonują użytkownicy tego programu są modele dinozaurów, ale mniejsza o to. Jest prosty w obsłudze od samego początku :) To Google Sketchup.
Co do kwestii miękkich tkanek, to chyba nigdy nie będzie ostatecznego kompromisu. Nie wystarczy przyjąć, że duże teropody "wystawiały" zęby. Wystarczy popatrzeć na czaszkę hipopotama, aby zobaczyć jak wielkie zębiska mogą się kryć pod miękkimi tkankami. Mogło ich też nie być wcale. Tak naprawdę wszystko jest loterią genową, jednak dużo wskazówek dają nam współczesne jaszczury i ptaki. Rozwiązania mogły się często powtarzać. Dzioby mogły powstawać z odblokowania konkretnego genu niezależnie w kilku liniach w różnych czasach. Ssaki mają bardziej rozbudowany system miękkich tkanek głowy niż dzisiejsze gady, dlatego nie są idealnym modelem. Chrapy to rozbudowana tkanka chrzęstno-mięśniowa w okolicach warg, raczej nie miała odpowiednika wśród dinozaurów, ale chrzęstne podbudowy komór nosowych, np. zauropodów i hadrozaurów zdają się mieć uzasadnienie w budowie otworów nosowych. Natomiast policzki zauropodom nie były potrzebne.

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Dinosaur Man »

Witam wszystkich po dłuższej przerwie. Odwiedzam forum ostatnio tylko śledząc njusy, ale dziś mam do pokazania mojego nowego beipiaozaura :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Tomasz Singer »

Zauropody nie posiadały policzków, gdyż łykały pokarm roślinny. Miały za to dość często wydatne wargi. Przedstawiciele ich o dużych nosach mogły mieć wydatne "balony", w razie potrzeby nadymane.
Uwagi do beipiaozaura: kończyny przednie dłuższe (na niektórych rekonstrukcjach szkieletu bardziej pochylona sylwetka sugerująca nawet czworonożność). Co do stopy to był zdecydowanie jeszcze palcochodny, W pełni stopochodny mógł być dopiero sam terizinozaur.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Dinosaur Man »

Tomasz Singer pisze:Przedstawiciele ich o dużych nosach mogły mieć wydatne "balony", w razie potrzeby nadymane.
Taką też rekonstrukcję swego czasu popełniłem :)
Tomasz Singer pisze:kończyny przednie dłuższe
Rysunek wykonywałem na podstawie rekonstrukcji wykonanej przez Jaimego Headdena, tylko ze zmienioną pozycją, więc proporcje się zgadzają. Może daje to takie wrażenie z powodu dodanej błony przedskrzydłowej (protopatagium) i zgiętych, trzymanych przy ciele kończyn. Wyprostowałem nieco sylwetkę, aby przenieść nieco środek ciężkości (myślę, że zwierz, mimo niewielkiej względnie wagi musiał jakoś równoważyć rozrośnięte trzewia). Myślę, że uwaga co do stopochodności jest słuszna, ale muszę zwrócić uwagę na niewielki rozmiar śródstopia, co może sugerować półstopochodność.

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Dinosaur Man »

Następny terapsyd z kolekcji, czyli Moschops. Tak przy okazji, czy ktoś wie jak brzmi spolszczona nazwa? Moskops?
Obrazek

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Dinosaur Man »

Przygotowałem w ciągu ostatnich dwóch dni model głowy z szyją barionyksa służącą do animacji poklatkowych. Samo zrobienie modelu to dość żmudna robota, lecz nie przez samo rzeźbienie, lecz poprzez otrzymywanie odlewów. Korzystałem przy tym z własnej techniki :) Animowanie to sama przyjemność, przynajmniej przy tak prostym modelu.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=K2q21Eqmcd0[/youtube]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: nazuul »

Ale mi się ten filmik podoba! Super! :D
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Slugozaur
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 68
Rejestracja: 7 sierpnia 2012, o 17:11
Imię i nazwisko: Julian Zielonka
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Slugozaur »

Nieźle ! Pachnie "wstawkami filmowymi" z dokumentów z lat 90. ;)

Zastanawiałem się <podobnym, może w 3D, ale to długa droga> czy coś podobnego można zaprezentować <u mnie toi się zwie chyba "projekt cyfrowy"> na pracy licencjackiej.... ;)

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: szerman »

Nawet się nie skapowałem że to animacja poklatkowa :P Fajnie wyszło, widać nawet jak przełyka mięsko ;) Troszeczkę kamera lata, ale to nic, bo wyszło bardzo sympatycznie - tak jak pisze Slugozaur, czuć klimat lat 90. :D
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Dinosaur Man »

Dzięki;) W sumie nie spodziewałem się efektu lat 90tych, technika zdeterminowała go. Chyba większość z nas wychowała się na tych czasach, dlatego można poczuć lekką nostalgię. Być może w przyszłości spróbuję zrobić jakąś dłuższą sekwencję, z jednym, może kilkoma dinozaurami. Póki co, szykuję coś wielkiego, ale to następnym razem :)

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Dino »

Dokładnie - jeszcze tylko odgłosy leśnych stworzeń i mielibyśmy scenę wprost wyjętą z "Jurassici" Discovery Channel ;)

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Dinosaur Man »

Tym razem Leaellynasaura w szacie zimowej :) Żeby nie było, długość ogona uwzględniona, rysunek robiony na podstawie modelu. W czerni-bieli i w kolorze:
Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Dinosaur Man »

W dzisiejszym odcinku, korzystając z całkiem świeżo opisanego dinozaura Ningyuansaurus, mając jedynie rysunek i zdjęcie stanu pośmiertnego pokusiłem się o zrekonstruowanie wszystkiego od początku.
A więc mamy owe dane do dyspozycji:
Obrazek

Należy zatem poskładać szkielet, tak aby przypominał stan przyżyciowy. Można to robić ręcznie i bawić się w wycinankę :), można również, opierając się na dostępnych danych mierzyć każdą kość. Ja jednak, korzystając z dobrego stanu zachowania szkieletu poskładałem kości w programie komputerowym. Aby otrzymać dokładniejsze kształty korzystałem z innych szkieletów. Trochę zabawy na papierze, trochę w komputerze i wynik:
Obrazek

Teraz, mając już wszystko w komplecie zabieram się za robienie modelu. Nie ma nic lepszego niż zobaczenie zwierzęcia w rzeczywistości. Rysunki z samych rekonstrukcji wydają się płaskie. Na początek druciany model z wymiarami jak na rekonstrukcji. Dobrze uzyskać końcową pozycję już na tym etapie. Ważne więc, aby się zastanowić, co nasze zwierzę właśnie robi:
Obrazek

Teraz wystarczy uzyskać kształt materiałem, którego używamy do modelowania. Należy cały czas kontrolować wymiary na podstawie rekonstrukcji. W tym przypadku wykonuję również kształty piór na kończynach przednich i ogonie. Fotografuję na koniec aby wybrać odpowiednią pozycję:
Obrazek

Po wybraniu odpowiedniej perspektywy obrysowuję zdjęcie modelu, aby trzymać się odpowiednich kształtów. Każda zmiana perspektywy niesie za sobą zmianę rozmiarów poszczególnych części ciała. Jest to więc potrzebne, aby nie zniweczyć swojej pracy w końcowym etapie:
Obrazek

Teraz możemy popracować nad uzyskaniem dokładnych kształtów, szczegółów, cieni, czyli cała artystyczna robota. Osobiście wolę robić to na papierze. A oto końcowy wynik:
Obrazek

Rysunek w większej rozdzielczości zobaczycie tu

Awatar użytkownika
Slugozaur
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 68
Rejestracja: 7 sierpnia 2012, o 17:11
Imię i nazwisko: Julian Zielonka
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Slugozaur »

Nieźle, nieźle !

5-tka dla Ciebie, że zechciałeś wytłumaczyć krok po kroku jak nad tym pracowałeś.

- Słuchaj powiedz mi w jakim dokładnie programie robiłeś strukturę szkieletu, bo tak patrzę i mi się wydaję, że zrobiłeś to ręcznie <cienkopisy techniczne?> i obrobiłeś kontrast w jakimkolwiek programie

- te modele z jakiego dokładnie materiału są? Zostawiasz je w takim stanie ,w jakim są na zdj. czy też jeszcze bardziej je modelujesz ?

W sumie śmiem porównać ten krok z modelowaniem do etapu prac Jamesa Gourney'a <w sumie od razu mi się skojarzyło-> także pieczesz swoje modele w piekarniku :) ?>

d_m

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: d_m »

Super tutorial, Dinosaur Man - bardzo fajna praca!

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Dinosaur Man »

Slugozaur pisze:Słuchaj powiedz mi w jakim dokładnie programie robiłeś strukturę szkieletu, bo tak patrzę i mi się wydaję, że zrobiłeś to ręcznie <cienkopisy techniczne?> i obrobiłeś kontrast w jakimkolwiek programie
Pracuję na obiektach w Corelu Photo-Paint i właściwie tyle mi wystarczy, żeby poskładać szkielet do kupy :) Reszta, tzn. szczegóły kości są robione ręcznie na kartce. I tu uwaga, nie radzę ołówka, lepiej wziąć żelopis/pióro, bo potem krawędzie się rozmywają jak widać na załączonym obrazku. W każdym razie potem to wraca do komputera w celu poprawy kontrastu. Również w Photo-Paincie. To jest tylko jedna metoda, na pewno są inne, lepsze, ale moja była "na szybko".
Modele są z plasteliny. Glina szybko wysycha, gdy jej nie zabezpieczysz, przy wysychaniu pęka, wymaga więcej cierpliwości przy obróbce małych elementów. Model mi służy tylko za pogląd, można więc zrobić, a potem zrobić inny, gdy jest z plasteliny. Modelina też nie jest złym rozwiązaniem, ale na pewno wymaga więcej wysiłku w modelowaniu.
Gotowego modelu już nie modeluję.
Nie znam metod pracy Jamesa Gurney'a (ale chętnie poznam!), wiem natomiast, że efekty jego pracy zawsze wyglądają tak, jakby malował prawdziwe zwierzęta.
Dawid Mazurek pisze:Super tutorial, Dinosaur Man - bardzo fajna praca!
Dziękuję :)

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Dinosaur Man »

Dziś mam synapsyda, Suminię. Metoda, jak poprzednio, więc o proporcje anatomiczne się nie martwcie. Zdecydowałem się na futro, które, jak się przekonałem, dość znacznie zmienia wygląd zwierzęcia. I wyszło tak:
Obrazek

Awatar użytkownika
Slugozaur
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 68
Rejestracja: 7 sierpnia 2012, o 17:11
Imię i nazwisko: Julian Zielonka
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: Slugozaur »

Elegancko. Odważne podejście z pokryciem całego ciała futrem.

Nie wiem czego, ale podoba mi się odcinek ramienia jeżeli chodzi o padanie światła na ciało pokryte futrem, po prostu dobrze jakoś ten obszar wyważyłeś ;-)

Na marginesie w poprzednim poście wspominałem o Jamesie Gourney'u, iż także modeluje obiekty przed malowaniem oto linki (+ John Sibbick):

http://www.youtube.com/watch?v=a7WjcV-Sdjg

http://www.johnsibbick.com/ (tak na stronie tytułowej)

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Dinosaur Man's Art Gallery

Post autor: szerman »

Super wyszło, przypomina mi trochę lemura, tyle że bez uszu :D

PS Witamy w kambrze, Slugozaurze ;)
"Mastodon sapiens"

ODPOWIEDZ