Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...

Teraz jest 18 listopada 2018, o 17:16

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: Fora dyskusyjne a media społecznościowe
PostNapisane: 5 czerwca 2018, o 16:24 
Administrator
Administrator

Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Fora dyskusyjne przeżywały swoje lata świetności ok. 10 lat temu. Już od jakiegoś czasu obserwuję (i nie tylko ja, zapewne) spadek aktywności i, przede wszystkim, brak nowych twarzy. Wymóg rejestracji na osobnej platformie jest nie po drodze nowoczesnym użytkownikom internetu. Od jakiegoś czasu również chodzi mi po głowie utworzenie grupy dyskusyjnej na facebooku, powiązanej z serwisem Dinozaury.com. Widzę, jak inne popularnonaukowe grupy prężnie działają na fb, póki co nisza paleontologiczna wydaje się nie być zajęta. Rozumiem, że nie wszyscy forumowicze posiadają konta na fb. Również broniłem się długo przed porzucaniem autonomii na rzecz podlegania innym mediom. Również spodziewam się, że w większości pojawiających się tam postów przewijać się będą naiwne pytania typu "który dinozaur był silniejszy".

Co myślicie o utworzeniu popularnonaukowej grupy dyskusyjnej na FB równoległej do Forum Dinozaury.com? Prędzej czy później taka grupa powstanie i chyba lepiej, by odpowiadali za nią "profesjonaliści".

Tytuł: Re: Fora dyskusyjne a media społecznościowe
PostNapisane: 5 czerwca 2018, o 17:44 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Imię i nazwisko: Marcin Szermański
To chyba naturalna kolej rzeczy... Pamiętam, że gdy się tu rejestrowałem w 2009, to w przeciągu 1 dnia forum wzbogacało się o 20, a nawet może i 40 nowych postów. I to nie 4-8 userów, a 15-20, do tego było też mnóstwo nowych czy powracających lub po prostu piszących sporadycznie. Ogólnie dużo się działo :) A teraz? Może mnie nie być nawet i tydzień, a nowych wpisów jest z 10-20... czasami więcej. Ale w większości tych samych osób: nazuul, Ag.Ent, Utahraptor, Kamil Kamiński (młoda krew, gdyby nie on, to nie wiem co by było), Dino, Tomasz Singer, DIMETRODON, Suchomim... W ostatnich paru miesiącach powiedziałbym mniej więcej w tej kolejności.

Ale trzeba przyznać, że wiele winy tkwi w nas samych. Zaczęliśmy od siebie samych nawzajem wiele wymagać, a forum stało się już z 5-6 lat temu baaaardzo fachowe. Próba przyciągnięcia młodych (gniazdo raptorów, fuzja z jakimś tam forum, które nam podkradało teksty :P) raczej spaliła na panewce. Ofiary własnego sukcesu? Możliwe. Albo tematyka, z której się wyrasta i na placu boju pozostaje niewielu hobbystów.

Taka ciekawostka: ostatnio rejestrowałem się na forum Citroena C5 i Lancii (również php, czy jak to się zwie - w każdym razie na tym samym silniku, co d.com) i dużo się dzieje. Ale to dlatego, że wątek o przepalającej się żarówce można ciągnąć przez +100 postów, a i tak ktoś będzie miał jeszcze swoje spostrzeżenia lub uwagi, a u nas w 5 postów dojdzie się do konsensusu w sprawie opisu np. stegocerasa.

PostNapisane: 5 czerwca 2018, o 21:25 
Moderator
Moderator

Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Jako osoba zajmująca się zawodowo ochroną danych osobowych i mająca światopogląd racjonalistyczny-liberalny mam jak najgorsze zdanie o działalności handlowej (gdzie towarem są użytkownicy) oraz ideologicznej fb. Zatem czym więcej alternatyw dla tego monopolisty tym lepiej.
Niemniej, wydaje się, że - biorąc pod uwagę obecne uwarunkowania kultury twitterowo-facebookowo-smsowej macie rację.
Sądzę również, że forum powinno mieć bardziej profesjonalny, ukierunkowany na dłuższe i bardziej merytoryczne wypowiedzi charakter.

PostNapisane: 7 czerwca 2018, o 15:30 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

nazuul napisał(a):
Sądzę również, że forum powinno mieć bardziej profesjonalny, ukierunkowany na dłuższe i bardziej merytoryczne wypowiedzi charakter.

U nas jest jeden wyraźny minus - nie piszemy w j. angielskim, przez co jesteśmy zamknięci na własnym podwórku :)

PostNapisane: 8 czerwca 2018, o 19:34 
Administrator
Administrator

Anglojęzyczne fora mają się dobrze. Niszę (bardzo niewielką) w j. polskim zapełniamy.

PostNapisane: 11 czerwca 2018, o 07:14 
Moderator
Moderator

Nigdy nie miałem konta na fb, więc nie wiem jak to działa. Bardziej mam pytania, niż jakieś własne opinie na ten temat. Czy założenie takiej grupy nie uszczupli aktywności na naszym forum? Może postów i aktywnych forumowiczów mamy mało, ale grupa czytelników, którzy się nie logują, jest kilka razy większa. Czy oni nie przerzucą się na czytanie fb? Jak to się odbije na aktywnych członkach?

PostNapisane: 11 czerwca 2018, o 09:36 
Dewoński labirintodont
Dewoński labirintodont

Dino napisał(a):
Anglojęzyczne fora mają się dobrze. Niszę (bardzo niewielką) w j. polskim zapełniamy.

To prawda, że niszę bardzo niewielką-dinozaurową. Po updaku paleontologia.pl/forum brakuje w Polsce forum ogólnopaleontologicznego z prawdziwego zdarzenia. forum.dinozaury.com ma tylko kilku aktywnych użytkowników może dlatego, że jest odrealnione od polskiej rzeczywistości. W Polsce więcej osób zajmuje się amonitami (tak zawodowo, jak hobbistycznie) niż dinozaurami. Setki razy więcej osób zbiera tu bezkręgowce, niż w całym życiu miało w rękach kość dinozaura.

PostNapisane: 11 czerwca 2018, o 16:21 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

BTW dlaczego nie reaktywowano serwisu paleontologia.pl/forum po ataku hakerów?

PostNapisane: 12 czerwca 2018, o 12:17 
Administrator
Administrator

Chyba nie chodziło o atak hakerów, a o brak przedłużenia serwera ewolucja.org (PFSP działało z przeierowaniem na paleontologia.ewolucja.org). Zajmowali się tym kiedyś K. Sabath z K. Adamalą. Domena paleontologia.pl jest w rękach Instytutu Paleobiologii PAN i będziemy starali się coś z tym zdziałać. Nie wiem jednak na ile realne jest odzyskanie kopii bazy danych PFSP, bo żaden z adminów nie jest w stanie mi wskazać gdzie znajduje się takowa.

PostNapisane: 12 czerwca 2018, o 18:42 
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec

Od odzyskiwania, lepiej jest zacząć od nowa, bo i technologia/wiedza/użytkownicy/miejscówki byliby nowi.

PostNapisane: 13 czerwca 2018, o 15:02 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

To coś źle kojarzyłem z tymi hakerami.
kryty_niekrytyczny napisał(a):
Od odzyskiwania, lepiej jest zacząć od nowa, bo i technologia/wiedza/użytkownicy/miejscówki byliby nowi.

Dlaczego? Jedno nie wyklucza drugiego :)

PostNapisane: 27 sierpnia 2018, o 10:33 
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit

Piotr. B według mnie trafnie ujął temat o baraku polskiego forum ogólnie związanego z paleontologią. Amatorzy hobbiści tacy jak ja mają problem z dostępem do wiedzy o swoich znaleziskach nie mówiąc już o braku integracji hobbystów z zawodowcami. Przez to podejrzewam, że na domowych półkach i w kartonach leży wiele ciekawych dla nauki okazów bezkregowców kopalnych a kto wie czy nie jakieś kostki

Strefa czasowa: UTC + 1