Neandertalczycy mĂłwili!!

Dyskusje na temat ssaków kopalnych.
KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Neandertalczycy mĂłwili!!

Post autor: KrzysiekLichota »

Neandertalczycy mogli mówić
Najnowsze badania dowodzą, że neandertalczycy, wymarli krewniacy człowieka współczesnego, posiadali genetyczne predyspozycje do posługiwania się językiem. Odkryto u nich gen związany z umiejętnością mowy, który ma podobną postać jak jego odpowiednik u ludzi - donoszą naukowcy na łamach "Current Biology".
Gen nazywa się FOXP2 i jako jedyny - jak dotąd - został powiązany z umiejętnością mówienia. Ludzie, którzy posiadają niewłaściwą kopię tego genu, mają problemy z posługiwaniem się językiem.

- Biorąc pod uwagę tę postać genu, nie ma powodów, żeby odmawiać neandertalczykom umiejętności posługiwania się mową - mówi jeden z autorów pracy, Johannes Krause z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka. Jednocześnie dodaje, że być może wiele innych genów również jest zaangażowanych w tę umiejętność. Najnowsze badania dowodzą, że obecna postać genu FOXP2 musiała pojawić dużo wcześniej, niż to dotychczas zakładano. Przyjmowano dotąd, że "ludzki" gen FOXP2 wykształcił się do 200 tys. lat temu, na skutek ostrej selekcji ewolucyjnej. Wiemy jednak, że populacje neandertalczyków i ludzi współczesnych oddzieliły się od siebie około 300 tys. lat temu - wyjaśnia współautor badań, Svante Paabo z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka.

Badacze pobrali próbki DNA z kości neandertalczyków znalezionych w jednej z jaskiń w północnej Hiszpanii. Ekshumowali kości w sterylnych warunkach, a następnie w laboratorium dokonali sekwencjonowania genu. Chcąc się upewnić, że materiał genetyczny nie został zanieczyszczony DNA ludzkim, zsekwencjonowano również chromosom Y, który okazał się zupełnie inny od ludzkiego.

- Ludzki gen FOXP2 w dwóch miejscach różni się od genu FOXP2 szympansów. Wyniki badań dowodzą, że u neandertalczyków w tych właśnie miejscach wygląda on tak, jak u ludzi - podsumowują badacze. - Jeśli pominąć niewiarygodny scenariusz o równoległym przepływie genu z jednej populacji do drugiej, należy uznać, że zmiany w genie FOXP2 pojawiły się już u wspólnego przodka neandertalczyków i ludzi. Zmiany w ludzkim genie muszą być zatem starsze niż dotąd szacowano - podsumowują naukowcy.
Całość pochodzi z onetu

ODPOWIEDZ