Neandertalczycy dotarli dalej niĹź myĹlano.
: 12 października 2007, o 18:42
CaĹoĹÄ pochodzi z OnetuNajnowsze analizy DNA dowodzÄ , Ĺźe neandertalczycy, migrujÄ c na wschĂłd, zawÄdrowali 2 tys. km dalej niĹź wczeĹniej przypuszczano - informujÄ naukowcy na Ĺamach tygodnika "Nature". Dotarli aĹź do poĹudniowej Syberii.
ZespóŠgenetykĂłw pod kierunkiem Svante Paabo z Instytutu Maxa Plancka w Lipsku w Niemczech dokonaĹ analizy fragmentu DNA pobranego z koĹci znalezionych w jaskini OkĹadnikow w GĂłrach AĹtaj na poĹudniu Syberii.
KoĹci te juĹź wczeĹniej datowano na 30-38 tys. lat. Przez dĹugi czas nie byĹo jednak wiadomo, czy naleĹźaĹy one do neandertalczyka, czy przedstawiciela jakiegoĹ innego gatunku hominidĂłw, poniewaĹź zachowaĹy siÄ w bardzo zĹym stanie.
REKLAMA Czytaj dalej
Jak twierdzi Svante Paabo, analizy jego zespoĹu dowodzÄ , Ĺźe byĹy to koĹci neandertalczyka.
Naukowcy pobrali 200-miligramowÄ prĂłbkÄ materiaĹu kostnego. Po rozpuszczeniu skĹadnikĂłw mineralnych pozyskano niewielki fragment DNA z mitochondrium komĂłrkowego, czyli z organelli peĹniÄ cej w komĂłrce funkcjÄ swoistej "elektrowni".
OkazaĹo siÄ, Ĺźe sekwencja DNA, pochodzÄ ca z koĹci odkrytych w GĂłrach AĹtaj, jest uderzajÄ co podobna do prĂłbek otrzymanych z koĹci neandertalczykĂłw, ktĂłre znaleziono na terenie dzisiejszej Belgii. "Dowodzi to, Ĺźe neandertalczycy potrafili Ĺatwiej dostosowywaÄ siÄ do Ĺrodowiska, niĹź przypuszczaliĹmy" - komentuje Jeffrey McKee z Ohio State University w USA.
Dotychczas archeolodzy mieli dowody na to, Ĺźe neandertalczycy dotarli jedynie na tereny dzisiejszego Uzbekistanu. ĹwiadczyĹa o tym czaszka znaleziona w jaskini Teszik-Tasz na poĹudniowym wschodzie kraju.
Nie brakuje jednak naukowcĂłw, ktĂłrzy sceptycznie odnoszÄ siÄ do wynikĂłw najnowszych badaĹ. Eric Trinkaus z Washington University w St Louis w USA zastanawia siÄ, czy badania te rzeczywiĹcie dowodzÄ , iĹź koĹci naleĹźaĹy do neandertalczyka. Trinkaus sugeruje, Ĺźe inne gatunki hominidĂłw mogĹy mieÄ takie samo mitochondrialne DNA, jak neandertalczycy. "Dlatego sekwencjÄ DNA, przebadanÄ przez zespóŠPaabo, powinno siÄ zestawiÄ z podobnymi sekwencjami pobranymi od innych hominidĂłw - konkluduje Trinkaus.
Neandertalczycy Ĺźyli na wiÄkszoĹci obszaru Europy, w czÄĹci Azji i na Bliskim Wschodzie pomiÄdzy 250 tys. a 30 tys. lat temu. Bardzo dĹugo trwaĹy wĹrĂłd naukowcĂłw dyskusje, czy neandertalczykĂłw naleĹźy traktowaÄ jako bezpoĹrednich przodkĂłw czĹowieka, czy teĹź moĹźe jako pobocznÄ , wygasĹÄ liniÄ ewolucyjnÄ . Obecnie akceptuje siÄ raczej tÄ drugÄ hipotezÄ.