Poznań i okolice?

Czyli wszystko o świadkach historii naszej planety z ostatnich kilkuset milionów lat
fot. J. Garstka
Bartosz Sołtysiak
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 10
Rejestracja: 15 września 2020, o 11:54

Poznań i okolice?

Post autor: Bartosz Sołtysiak »

Jako osoba początkująca chciałbym zasięgnąć rady w kwestii poszukiwania skamieniałości w obrębie Poznania lub jego najbliższych okolic. Nie posiadam jeszcze własnego samochodu, dlatego zależy mi na radach i wskazówkach dotyczących poszukiwań stricte poznańskich.
Wiem, że wiele skamieniałości można znaleźć w ozdobnym żwirze wysypywanym np. w parkach lub na parkingach wokół centrów handlowych - w tym przypadku na co należy zwracać uwagę / czy jest jakiś konkretny rodzaj żwiru, w którym szansa na znalezienie skamieniałości jest większa?
Jeśli ktoś z Was mieszka w Poznaniu lub okolicach, będę też bardzo wdzięczny o wskazanie konkretnych miejscówek, w których szansa na znalezienie czegoś ciekawego jest większa niż gdzie indziej - posiadamy w końcu ciekawą rzeźbę polodowcową, przełomową dolinę Warty i wiele terenów zielonych, więc kto wie...? :)

Interesują mnie skamieniałości wszelkiego rodzaju, ale głównie bezkręgowców - ślimaki, ramienionogi, belemnity, amonity itp. Z góry dziękuję za pomoc :)

Awatar użytkownika
kryty_niekrytyczny
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 870
Rejestracja: 4 czerwca 2018, o 14:29
Lokalizacja: PL

Re: Poznań i okolice?

Post autor: kryty_niekrytyczny »

W żwirze wypatruj szarych kamieni - wapieni ordowickich i sylurskich, dość łatwo o nie i zazwyczaj zawierają liczne skamieniałości. Amonity w narzutniakach trafiają się rzadko, belemnity są o wiele częstsze, ale zazwyczaj fragmentaryczne.

Bartosz Sołtysiak
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 10
Rejestracja: 15 września 2020, o 11:54

Re: Poznań i okolice?

Post autor: Bartosz Sołtysiak »

Dziękuję za wskazówkę :) Dzisiaj poszukałem przez godzinkę i znalazłem trochę małych śladów po ramienionogach i liliowcach, póki co niestety żadnych belemnitów... Ale potencjał jest :)
Pomijając żwir, czy w Wielkopolsce jest jakakolwiek szansa na znalezienie wapieni ze skamieniałościami w "naturze"? Na przykład w dolinie Warty, w Wielkopolskim Parku Narodowym lub na Dziewiczej Górze? Czy raczej w tej części kraju należy się nastawiać wyłącznie na miejski żwir?

ODPOWIEDZ