[Dyskusja] Wędrówki z dinozaurami— błędy

Czyli filmy, książki, czasopisma, strony internetowe itp. związane z paleontologią
Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 680
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

[Dyskusja] Wędrówki z dinozaurami— błędy

Post autor: Taurovenator »

Wiadomo, że "Wędrówki z dinozaurami" z 1999 roku były wspaniałym serialem paradokumentalnym, lecz nie uchronil się od co najmniej kilkunastu błędów. Do ważniejszych należą( poprawcie mnie jeśli się mylę i dodawajcie własne spostrzeżenia, ponieważ na pewno o czymś nie wspomnę) :
1 wielki ornitocheir/tropeognat z formacji Santana(odc 4)
2 utahraptory z Kornubrii (Wysp Brytyjskich)(odc 4)
3 wielkie trinaksodony(odc 1)
4 anurognat w Ameryce Północnej(odc 2)
5 eustreptospondyl z tytonu(odc 3)
6 zbyt duży liopleurodon(odc 3)
7 pokladelko u diplodoków(odc 2)
8 Brak upierzenia u dromeozaurow (odc 4, 6).
Ostatnio zmieniony 8 września 2019, o 22:02 przez Taurovenator, łącznie zmieniany 1 raz.

Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 680
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: Wędrówki z dinozaurami— błędy

Post autor: Taurovenator »

Wziąłem pod uwagę tylko oryginalną serię, więc jeśli macie uwagi do odcinków specjalnych lub spin-offow, to też je piszcie. Oczywiście cześć błędów wynikało że spekulacji na temat behawioru wymarlych stworzeń oraz złej interpretacji materiału kopalnego , a część aby uatrakcyjnić serial (popularyzacja europejskich stworzeń np. polakant i peteinozaur).

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Wędrówki z dinozaurami— błędy

Post autor: nazuul »

Napiszę tylko co do oryginalnej serii. Poza błędami w zakresie występowania* i wielkości, których jest więcej, jest też sporo innych (gdyby każdy błąd wymieniać osobno, szacuję, że z 50 by się uzbierało, a gdyby zacząć analizować czy w jakimś kadrze nie pojawiła się niewłaściwa roślina to w ogóle...):
- flora i klimat niewłaściwe (np. 65 Ma powinno wyglądać jak w Dinosaur Revolution)
- nie zgadza się w wielu przypadkach kształt ciała (Torosaurus, Ankylosaurus, Leaellynasaura, Muttaburrasaurus) i poszczególnych części, np. łba (Torosaurus, Ankylosaurus, Tyrannosaurus, Allosaurus, Anurognathus, Tapejara, Quetzalcoatlus), kończyn (Torosaurus), osteodermów (Ankylosaurus) - tu by trzeba szczegółowo porównać z materiałem każdego zwierzęcia, wymieniam z głowy
- ułożenie przednich łap teropodów, np. Tyrannosaurus ma je zwrócone wnętrzami dłoni do gruntu zamiast do siebie wzajemnie,
- róg Ornitholestes
- czworonożne Plateosaurus
- końcówka ogona Diplodocus powinna być sztywniejsza
- "polarny Allosaurus"
- keratynowe problemy: łuski na łbie Torosaurus i zmieniające kolor płyty Stegosaurus, co nie było możliwe skoro były pokryte warstwą keratyny
- młody Torosaurus powinien być podobny do młodych Triceratops.

"Pokładełko Diplodocus" to bym nie kwalifikował jako błąd, ale daleko idącą spekulację, z behawiorem też trudno wprost coś kwestionować, np. tryb życia Anurognathus jest wątpliwy, ale czy to błąd?
Niektóre błędy są usprawiedliwione, np. ostatni przeze mnie wymieniony, bo nie były wówczas znane odpowiednie okazy.

Co to jest Kornubria?

* niektóre bardzo rażące typu Dinilysia (chyba w serialu nie podano wprost takiej identyfikacji), ale są też subtelniejsze np. czy na pewno Torosaurus i Ankylosaurus powinny być przy K/Pg
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 680
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: Wędrówki z dinozaurami— błędy

Post autor: Taurovenator »

Co to jest Kornubria?
Jak napisałem w nawiasie są to wyspy brytyjskie. Wziąłem to z książki Hainesa.
Jeśli chodzi o róg ornitolesta to chyba jeszcze w tedy nie wiedzieli, że to tak naprawdę złamana kość nosowa. A co do anurognata, nie chodziło mi o jego tryb życia(dziękuję za przypomnienie), a o jego występowanie.
PS Na początku chciałem napisać, że wszystkie mniejsze celurozaury w serialu są pozbawione piór, lecz przypomniał mi się ornitolesta z tymi piórami na tyle głowy, chociaż Hainesa w swej książce uznał je za ruchome łuski.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Wędrówki z dinozaurami— błędy

Post autor: nazuul »

Taurovenator pisze:
Co to jest Kornubria?
Jak napisałem w nawiasie są to wyspy brytyjskie. Wziąłem to z książki Hainesa.
Pytam, bo nie znam takiego określenia i wyszukiwarki jemu przeczą. Kornwalię określano jako Cornubia.
Taurovenator pisze:Jeśli chodzi o róg ornitolesta to chyba jeszcze w tedy nie wiedzieli, że to tak naprawdę złamana kość nosowa.
Pierwsza znana mi rekonstrukcja bez rogu, wspomnienie o preparacji okazu i zakwestionowaniu rogu pochodzi z Rauhut 2003, co jest publikacją opartą o jego dysertację doktorską z 2000 r., ale błąd usprawiedliwiony to nadal błąd.
Taurovenator pisze:A co do anurognata, nie chodziło mi o jego tryb życia(dziękuję za przypomnienie), a o jego występowanie.
oczywiście, wprost to napisałeś, moje stwierdzenie w tym zakresie nie stanowiło polemiki z Twoim
Taurovenator pisze:Na początku chciałem napisać, że wszystkie mniejsze celurozaury w serialu są pozbawione piór, lecz przypomniał mi się ornitolesta z tymi piórami na tyle głowy, chociaż Hainesa w swej książce uznał je za ruchome łuski.
Tyrannosaurus, w tym młode, były pokryte w serialu łuskami. Utahraptor też rzecz jasna. Pterozaury też były łysawe. Celurozaury (poza Mononykus) z Nemegt też.

Podejrzewam, że gdzieś w internecie jest lista błędów w WWD.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 680
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: Wędrówki z dinozaurami— błędy

Post autor: Taurovenator »

Bo jest, ale chciałem z wami na ten podyskutować.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Wędrówki z dinozaurami— błędy

Post autor: nazuul »

To daj ten materiał do dyskusji
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [Dyskusja] Wędrówki z dinozaurami— błędy

Post autor: szerman »

Taurovenator pisze:8 Brak upierzenia u dromeozaurow (odc 4, 6).
Nie wiem, czy już w 1999 (produkcja pewnie 1998, a może i 1997) z upierzeniem było na tyle pewne, by je w ten sposób ukazywać. Pierwsze struktury pióropodobne (czy jak je tam nazwać) w filmie widziałem w... Jurassic Park III z 2001. Dla mnie była to wtedy nowość.
nazuul pisze:Podejrzewam, że gdzieś w internecie jest lista błędów w WWD.
Pierwsza z brzegu:
https://walkingwith.fandom.com/wiki/Lis ... fic_errors
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Dyskusja] Wędrówki z dinozaurami— błędy

Post autor: nazuul »

szerman pisze:Nie wiem, czy już w 1999 (produkcja pewnie 1998, a może i 1997) z upierzeniem było na tyle pewne, by je w ten sposób ukazywać.
Trudno powiedzieć. W 1998 r.* stwierdzono, że Sinosauropteryx jest spokrewniony z Compsognathus, który jest bardziej bazalny m.in. od Dromaeosauridae**. Wśród konsultantów był m.in. Holtz, który powinien zdawać sobie sprawę z prawdopodobieństwa opierzenia.
O produkcji (niewiele wnosi):
https://web.archive.org/web/20130423121 ... igins.com/
Przydatne informacje mogą być w filmie "The Making of Walking with Dinosaurs".
Zapewne znajdzie się coś w http://dml.cmnh.org/1999Sep/
i kolejnych miesiącach, np. ta wypowiedź świadczy o tym, że problem był dostrzegany:
http://dml.cmnh.org/1999Sep/msg00322.html
Polecam przeszukać DML pod kątem WWD, może być interesujące, co ludzie sądzili wówczas, gdy pierzaste dinozaury dopiero co wyskoczyły z Chin. Sinornithosaurus jest z 16.08.1999 r.***.
Błąd to błąd.
W The Giant Claw: A "Walking With Dinosaurs" Special z 2002 r. Velociraptor jest łysy - na to już nie ma usprawiedliwienia.
szerman pisze:
nazuul pisze:Podejrzewam, że gdzieś w internecie jest lista błędów w WWD.
Pierwsza z brzegu:
https://walkingwith.fandom.com/wiki/Lis ... fic_errors
Nie da się normalnie oglądać tej strony ("Ta witryna używa ciasteczek"). Wklei ktoś niezwracający uwagi na takie "szczegóły"?

* Chen, P. J., Dong, Z. M., & Zhen, S. N. (1998). An exceptionally well-preserved theropod dinosaur from the Yixian Formation of China. Nature, 391(6663), 147.
** Holtz, T. R. (1994). The phylogenetic position of the Tyrannosauridae: implications for theropod systematics. Journal of Paleontology, 68(5), 1100-1117.
*** Xu, X., Wang, X. L., & Wu, X. C. (1999). A dromaeosaurid dinosaur with a filamentous integument from the Yixian Formation of China. Nature, 401(6750), 262.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Dyskusja] Wędrówki z dinozaurami— błędy

Post autor: nazuul »

Wklei ktoś treść powyższej strony? Gdy widzę tak sprzeczne z prawem informacje, to opuszczam strony.

Sporo zestawień oryginalnego wizerunku dinozaurów z WWD z poprawnymi wersjami tu:
https://www.deviantart.com/trefrex/gall ... -dinosaurs
Dobrze ukazane są np. Ankylosaurus, Protoceratops, Tupandactylus, Iguanodon, Anurognathus, Ornitholestes (temu wsadziłbym do gęby jakieś owoce) - widać, jak bardzo wizerunki z WWD odbiegają od rzeczywistości.
Z tymi poprawionymi rekonstrukcjami też nie wszystko jest w porządku: nie wszystkie zmiany są konieczne (np. kolory u Anatotitan), sporo jest na wyrost (np. u Triceratops i Torosaurus są patagia i włókna na ogonie, wyróżniający się pokrycie otworu nosowego, kolor na kryzie), niektóre błędy pozostały (np. u Triceratops i Torosaurus rogi wyraźnie oddzielają się od pokrytego łuskami łba) i czasem poprawka jest w istocie wprowadzeniem błędu (zagięte wyłącznie do przodu rogi u Triceratops i Torosaurus - por. https://markwitton-com.blogspot.com/201 ... ossil.html ) albo jeast nieprawidłowo wprowadzona (skóra Triceratops).
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Dyskusja] Wędrówki z dinozaurami— błędy

Post autor: nazuul »

Dzisiaj Wędrówki z dinozaurami mają 20 lat.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Timi
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 177
Rejestracja: 24 kwietnia 2006, o 17:42
Imię i nazwisko: Tomasz Rutkowski
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

Re: [Dyskusja] Wędrówki z dinozaurami— błędy

Post autor: Timi »

nazuul pisze:Dzisiaj Wędrówki z dinozaurami mają 20 lat.
Starzejemy się :) To zadziwiające, jak za czasów nastolatka, czas leciał wolniej... a teraz? Zdaje mi się, że moje decyzje życiowe wyglądają tak: dziś zrobię to, jutro to, pojutrze tamto..... a kiedyś? dziś zrobię to, to, to, to, to do obiadu a po obiedzie to, to, to, to i to.
Do dziś mam VHS Wędrówek :) miałem nawet plakat, ale niestety nie przetrwał.
Dzięki za info nazuul, nie miałem świadomości, że to już dwie dekady poszłoooo.... :)
http://www.stellar-pictures.pl
http://www.tomaszrutkowski.pl
http://pl.youtube.com/watch?v=43unDWTfkds SAVE OUR RAINFORESTS
"Kiedy wycięte zostanie ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zostanie zatruta i zginie ostatnia ryba, odkryjemy, że nie można jeść pieniędzy." Poznaj całą prawdę... http://www.timiworld.fora.pl

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [Dyskusja] Wędrówki z dinozaurami— błędy

Post autor: szerman »

Timi pisze:To zadziwiające, jak za czasów nastolatka, czas leciał wolniej... a teraz? Zdaje mi się, że moje decyzje życiowe wyglądają tak: dziś zrobię to, jutro to, pojutrze tamto..... a kiedyś? dziś zrobię to, to, to, to, to do obiadu a po obiedzie to, to, to, to i to.
Kilka lat temu w którymś z wątków Dino podrzucił ten filmik apropos upływu czasu:
https://www.youtube.com/watch?v=6LyCC6j ... be&t=2m15s
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Dyskusja] Wędrówki z dinozaurami— błędy

Post autor: nazuul »

Przejrzałem listę błędów na https://walkingwith.fandom.com/wiki/Lis ... ldid=67292
Nie są ponumerowane, dlatego trzeba je liczyć ręcznie (albo wkleić do edytora tekstu i dodać numerację). Za błędy nie uważam:
z odc. 1: 3, 4, 8, 9, 10, 12, 16. Łącznie błędów wg mnie 16 na 23 wyliczone.
Tak samo podliczyłem kolejne odcinki:
2: 1, 3, 5, 6, 18, 20, 23, 28, 30. 21/30
3: 2, 3. 18/20
4: 1, 24, 34, 35, 38, 40, 42. 35/42
5: 2, 5, 10. 10/13
6: 4, 5, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 17, 21. 11/21
łącznia liczba błędów: 111/149. Wiele z nich się powtarza (np. pronacja kończyn przednich teropodów jest wskazana w każdym odcinku) a z drugiej strony wiele np. anatomicznych nie zostało wskazanych.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ