Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...

Teraz jest 17 września 2019, o 03:44

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: [Dyskusja] Wędrówki z dinozaurami— błędy
PostNapisane: 8 września 2019, o 16:12 
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec

Wiadomo, że "Wędrówki z dinozaurami" z 1999 roku były wspaniałym serialem paradokumentalnym, lecz nie uchronil się od co najmniej kilkunastu błędów. Do ważniejszych należą( poprawcie mnie jeśli się mylę i dodawajcie własne spostrzeżenia, ponieważ na pewno o czymś nie wspomnę) :
1 wielki ornitocheir/tropeognat z formacji Santana(odc 4)
2 utahraptory z Kornubrii (Wysp Brytyjskich)(odc 4)
3 wielkie trinaksodony(odc 1)
4 anurognat w Ameryce Północnej(odc 2)
5 eustreptospondyl z tytonu(odc 3)
6 zbyt duży liopleurodon(odc 3)
7 pokladelko u diplodoków(odc 2)
8 Brak upierzenia u dromeozaurow (odc 4, 6).

Ostatnio edytowano 8 września 2019, o 22:02 przez Taurovenator, łącznie edytowano 1 raz

Tytuł: Re: Wędrówki z dinozaurami— błędy
PostNapisane: 8 września 2019, o 16:18 
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec

Wziąłem pod uwagę tylko oryginalną serię, więc jeśli macie uwagi do odcinków specjalnych lub spin-offow, to też je piszcie. Oczywiście cześć błędów wynikało że spekulacji na temat behawioru wymarlych stworzeń oraz złej interpretacji materiału kopalnego , a część aby uatrakcyjnić serial (popularyzacja europejskich stworzeń np. polakant i peteinozaur).

PostNapisane: 8 września 2019, o 16:53 
Moderator
Moderator

Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Napiszę tylko co do oryginalnej serii. Poza błędami w zakresie występowania* i wielkości, których jest więcej, jest też sporo innych (gdyby każdy błąd wymieniać osobno, szacuję, że z 50 by się uzbierało, a gdyby zacząć analizować czy w jakimś kadrze nie pojawiła się niewłaściwa roślina to w ogóle...):
flora i klimat niewłaściwe (np. 65 Ma powinno wyglądać jak w Dinosaur Revolution)
nie zgadza się w wielu przypadkach kształt ciała (Torosaurus, Ankylosaurus, Leaellynasaura, Muttaburrasaurus) i poszczególnych części, np. łba (Torosaurus, Ankylosaurus, Tyrannosaurus, Allosaurus, Anurognathus, Tapejara, Quetzalcoatlus), kończyn (Torosaurus), osteodermów (Ankylosaurus) - tu by trzeba szczegółowo porównać z materiałem każdego zwierzęcia, wymieniam z głowy
ułożenie przednich łap teropodów, np. Tyrannosaurus ma je zwrócone wnętrzami dłoni do gruntu zamiast do siebie wzajemnie,
róg Ornitholestes
czworonożne Plateosaurus
końcówka ogona Diplodocus powinna być sztywniejsza
"polarny Allosaurus"
keratynowe problemy: zmienny kolor płyt Stegosaurus, łuski na łbie Torosaurus
młody Torosaurus powinien być podobny do młodych Triceratops.

"Pokładełko Diplodocus" to bym nie kwalifikował jako błąd, ale daleko idącą spekulację, z behawiorem też trudno wprost coś kwestionować, np. tryb życia Anurognathus jest wątpliwy, ale czy to błąd?
Niektóre błędy są usprawiedliwione, np. ostatni przeze mnie wymieniony, bo nie były wówczas znane odpowiednie okazy.

Co to jest Kornubria?

* niektóre bardzo rażące typu Dinilysia (chyba w serialu nie podano wprost takiej identyfikacji), ale są też subtelniejsze np. czy na pewno Torosaurus i Ankylosaurus powinny być przy K/Pg

PostNapisane: 8 września 2019, o 17:12 
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec

Cytuj:
Co to jest Kornubria?

Jak napisałem w nawiasie są to wyspy brytyjskie. Wziąłem to z książki Hainesa.
Jeśli chodzi o róg ornitolesta to chyba jeszcze w tedy nie wiedzieli, że to tak naprawdę złamana kość nosowa. A co do anurognata, nie chodziło mi o jego tryb życia(dziękuję za przypomnienie), a o jego występowanie.
PS Na początku chciałem napisać, że wszystkie mniejsze celurozaury w serialu są pozbawione piór, lecz przypomniał mi się ornitolesta z tymi piórami na tyle głowy, chociaż Hainesa w swej książce uznał je za ruchome łuski.

PostNapisane: 8 września 2019, o 17:43 
Moderator
Moderator

Taurovenator napisał(a):
Cytuj:
Co to jest Kornubria?

Jak napisałem w nawiasie są to wyspy brytyjskie. Wziąłem to z książki Hainesa.

Pytam, bo nie znam takiego określenia i wyszukiwarki jemu przeczą. Kornwalię określano jako Cornubia.

Taurovenator napisał(a):
Jeśli chodzi o róg ornitolesta to chyba jeszcze w tedy nie wiedzieli, że to tak naprawdę złamana kość nosowa.

Pierwsza znana mi rekonstrukcja bez rogu, wspomnienie o preparacji okazu i zakwestionowaniu rogu pochodzi z Rauhut 2003, co jest publikacją opartą o jego dysertację doktorską z 2000 r., ale błąd usprawiedliwiony to nadal błąd.

Taurovenator napisał(a):
A co do anurognata, nie chodziło mi o jego tryb życia(dziękuję za przypomnienie), a o jego występowanie.

oczywiście, wprost to napisałeś, moje stwierdzenie w tym zakresie nie stanowiło polemiki z Twoim

Taurovenator napisał(a):
Na początku chciałem napisać, że wszystkie mniejsze celurozaury w serialu są pozbawione piór, lecz przypomniał mi się ornitolesta z tymi piórami na tyle głowy, chociaż Hainesa w swej książce uznał je za ruchome łuski.

Tyrannosaurus, w tym młode, były pokryte w serialu łuskami. Utahraptor też rzecz jasna. Pterozaury też były łysawe. Celurozaury (poza Mononykus) z Nemegt też.

Podejrzewam, że gdzieś w internecie jest lista błędów w WWD.

PostNapisane: 8 września 2019, o 17:53 
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec

Bo jest, ale chciałem z wami na ten podyskutować.

PostNapisane: 8 września 2019, o 19:09 
Moderator
Moderator

To daj ten materiał do dyskusji

Tytuł: Re: [Dyskusja] Wędrówki z dinozaurami— błędy
PostNapisane: 10 września 2019, o 19:19 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Imię i nazwisko: Marcin Szermański
Taurovenator napisał(a):
8 Brak upierzenia u dromeozaurow (odc 4, 6).

Nie wiem, czy już w 1999 (produkcja pewnie 1998, a może i 1997) z upierzeniem było na tyle pewne, by je w ten sposób ukazywać. Pierwsze struktury pióropodobne (czy jak je tam nazwać) w filmie widziałem w... Jurassic Park III z 2001. Dla mnie była to wtedy nowość.

nazuul napisał(a):

Pierwsza z brzegu:
https://walkingwith.fandom.com/wiki/Lis ... fic_errors

PostNapisane: 10 września 2019, o 20:19 
Moderator
Moderator

szerman napisał(a):
Nie wiem, czy już w 1999 (produkcja pewnie 1998, a może i 1997) z upierzeniem było na tyle pewne, by je w ten sposób ukazywać.

Trudno powiedzieć. W 1998 r.* stwierdzono, że Sinosauropteryx jest spokrewniony z Compsognathus, który jest bardziej bazalny m.in. od Dromaeosauridae**. Wśród konsultantów był m.in. Holtz, który powinien zdawać sobie sprawę z prawdopodobieństwa opierzenia.
O produkcji (niewiele wnosi):
https://web.archive.org/web/20130423121 ... igins.com/
Przydatne informacje mogą być w filmie "The Making of Walking with Dinosaurs".
Zapewne znajdzie się coś w http://dml.cmnh.org/1999Sep/
i kolejnych miesiącach, np. ta wypowiedź świadczy o tym, że problem był dostrzegany:
http://dml.cmnh.org/1999Sep/msg00322.html
Polecam przeszukać DML pod kątem WWD, może być interesujące, co ludzie sądzili wówczas, gdy pierzaste dinozaury dopiero co wyskoczyły z Chin. Sinornithosaurus jest z 16.08.1999 r.***.
Błąd to błąd.
W The Giant Claw: A "Walking With Dinosaurs" Special z 2002 r. Velociraptor jest łysy - na to już nie ma usprawiedliwienia.

szerman napisał(a):
nazuul napisał(a):

Pierwsza z brzegu:
https://walkingwith.fandom.com/wiki/Lis ... fic_errors

Nie da się normalnie oglądać tej strony ("Ta witryna używa ciasteczek"). Wklei ktoś niezwracający uwagi na takie "szczegóły"?

* Chen, P. J., Dong, Z. M., & Zhen, S. N. (1998). An exceptionally well-preserved theropod dinosaur from the Yixian Formation of China. Nature, 391(6663), 147.
** Holtz, T. R. (1994). The phylogenetic position of the Tyrannosauridae: implications for theropod systematics. Journal of Paleontology, 68(5), 1100-1117.
*** Xu, X., Wang, X. L., & Wu, X. C. (1999). A dromaeosaurid dinosaur with a filamentous integument from the Yixian Formation of China. Nature, 401(6750), 262.

PostNapisane: 15 września 2019, o 10:07 
Moderator
Moderator

Wklei ktoś treść powyższej strony? Gdy widzę tak sprzeczne z prawem informacje, to opuszczam strony.

Sporo zestawień oryginalnego wizerunku dinozaurów z WWD z poprawnymi wersjami tu:
https://www.deviantart.com/trefrex/gall ... -dinosaurs
Dobrze ukazane są np. Ankylosaurus, Protoceratops, Tupandactylus, Iguanodon, Anurognathus, Ornitholestes (temu wsadziłbym do gęby jakieś owoce) - widać, jak bardzo wizerunki z WWD odbiegają od rzeczywistości.
Z tymi poprawionymi rekonstrukcjami też nie wszystko jest w porządku: nie wszystkie zmiany są konieczne (np. kolory u Anatotitan), sporo jest na wyrost (np. u Triceratops i Torosaurus są patagia i włókna na ogonie, wyróżniający się pokrycie otworu nosowego, kolor na kryzie), niektóre błędy pozostały (np. u Triceratops i Torosaurus rogi wyraźnie oddzielają się od pokrytego łuskami łba) i czasem poprawka jest w istocie wprowadzeniem błędu (zagięte wyłącznie do przodu rogi u Triceratops i Torosaurus - por. https://markwitton-com.blogspot.com/201 ... ossil.html ) albo jeast nieprawidłowo wprowadzona (skóra Triceratops).

Strefa czasowa: UTC + 1