Tribute to Dinosaurs- ponad 2500 dinozaurów!

Czyli filmy, książki, czasopisma, strony internetowe itp. związane z paleontologią
Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Tribute to Dinosaurs- ponad 2500 dinozaurów!

Post autor: Danu »

TRIBUTE TO DINOSAURS

Projekt jak sama nazwa wskazuje- „Tribute to Dinosaurs”- został zadedykowany- niesamowitym, fascynującym i wspaniałym zwierzętom jakie chodziły po naszej planecie jeszcze 66 milionów lat temu. To hołd oddany potędze, pięknu i chwale istotom, które zamieszkiwały ziemię przez co najmniej 165 milionów lat, chociaż dzisiaj zostały po nich już tylko kości to nawet one potrafią nas wprawić w podziw.


Tribute to Dinosaurs to ogromna baza danych zawierająca opisy wszystkich znanych nauce dinozaurów. Tego typu zbiór był moim celem od dawna, już kilkanaście lat temu podejmowałem się tego typu pracy, wreszcie na początku 2013 roku pojawiła się pierwsza baza danych- Dinosauria w której udało mi się opisać wszystkie znane rodzaje dinozaurów. Baza jednak zawierała sporo błędów, dlatego zamiast poprawiać ją w połowie maja 2014 roku rozpocząłem pracę przy gigantycznym przedsięwzięciu jakim jest nowa baza – Tribute to Dinosaurs- tytuł został zmieniony albowiem Dinosauria II kojarzyłoby się nazbyt z znaną encyklopedią dinozaurów wydaną w 2004 roku. Różnica pomiędzy poprzednią bazą danych a obecną jest kolosalna, przede wszystkim Tribute to Dinosaurs zwiera opisy wszystkich gatunków z osobna a nie tylko rodzajów jak to było wcześniej.
Z uwagi na niesamowity ogrom informacji zawartych w nowej bazie danych, nie uniknione są możliwe błędy- wynikające czasem z własnych pomyłek, czasem zapewne z niedopatrzenia i przeoczenia, którejś z setek albo i tysięcy prac naukowych. Wierzę jednak, że dzięki ciągłym aktualizacjom w oparciu o nowe pojawiające się prace naukowe, w przyszłości liczba potencjalnych błędów będzie wyredukowana do minimum. Wierzę, że ukończenie bazy to pierwszy ogromny krok do przyszłości tej encyklopedii, albowiem o wiele łatwiej jest aktualizować poprawiać teraz bazę w oparciu o nowe prace, niż ja tworzyć.

1. Taksonomia
W bazie znajduje się ogromna liczba ponad 2500 nazw dinozaurów. Wzorem powstania bazy jest lista dinozaurów utworzona przez George Olshevsky’ego, który na swojej stronie informuje, że wszystkie dinozaury znajdujące się na liście to nazwy, które zostały gdzieś opisane. Część zasadnicza zawiera opisy wszystkich dinozaurów z tej listy, ale w części dodatkowej można znaleźć więcej nazw, które nie są zawarte na liście (ich liczba jest potencjalnie nie określona, dlatego z uwagi na zachowanie kompletności bazy, część zasadnicza zawiera wyłącznie nazwy z Dinosaur Genera List).
W bazie z pewnością znajdują się wszystkie rodzaje z DGL , jednak z uwagi na ogromny bałagan taksonomiczny jaki powstał na przestrzeni wielu lat, jest możliwe, że któraś z nazw mogła zostać pominięta , jednak raczej nie ma możliwości by chodziło o jakikolwiek ważny gatunek, lub nawet nomen dubium czy nomen nudum nie będące zarówno synonimem. Natomiast możliwe, że została pominięta jakaś pewna kombinacja nazwy (w niektórych przypadkach dany gatunek przypisywano na przestrzeni lat do wielu rodzajów dlatego powstało wiele kombinacji nazw dla tego samego zwierzęcia).
Baza nie zwiera, także innych zwierząt, które początkowo zaliczano do dinozaurów, jednak później okazały się być czymś innym (tak samo w wypadku gatunków, np. nie wszystkie gatunki zaliczane do rodzaju Iguanodon są dinozaurami, dlatego baza ich nie zawiera).
Baza nie zawiera często także, tzw misspeling (z ang) czyli przekręconych nazw, o ile nie jest tak, że znajdują się one na Dinosaur Genera List.

2. Rozmiary
Wszystkie wymiary dinozaurów w bazie są szacunkowe, często są to alometryczne obliczenia na podstawie pojedynczych kości, należy te dane traktować jako orientacyjne a nie twarde dane. Mimo to dołożyłem wszelkich starań by możliwie jak najlepiej oszacować wymiary. Jednak jak wiemy mowa jest o zwierzętach wymarłych dlatego nie ma żadnej pewności, że szacunki są prawdziwe.

3. Etymologia
Etymologia wielu gatunków nie jest znana, czasem nawet autorzy nazw nie podali ich wyjaśnienia. Niektóre dane w bazie są własnymi tłumaczeniami z łaciny czy z greki lub bywają domyślne (jednak w takich wypadkach jest to zasugerowane bezpośrednio w danych).

4. Daty i autorzy opisów
To wydawałoby się jedna z prostszych dziedzin, jednak nie do końca. W najbliższym czasie będę przeprowadzał rewizję z uwagi na to, żeby przynajmniej ujednolicić zapis- podane będą same nazwiska autorów.

5. Miejsce odnalezienia szczątków i stratygrafia
Datowania wielu formacji są wysoce niepewne, dlatego nie wszystkie dane muszę być w 100% zgodne z prawdą, czasem wiek danej formacji szacuje się różnymi metodami i wyniki są inne. W poprzedniej bazie danych Dinosauria- podawałem dane z szacunkami w mln lat temu, jednak z uwagi na to, że w oparciu o nowsze badania dane na temat wieku poszczególnych pięter stratygrafii ulegają zmianom, a aktualizowanie całej bazy zajęłoby ogromnie dużo czasu, dlatego aktualizacji będzie ulegać tylko zakładka- Tabela Stratygraficzna a nie cała baza.

6. Kladystyka/Klasyfikacja
To chyba najbardziej kontrowersyjna część. Paleontolodzy często nie są zgodni co do przynależności poszczególnych taksonów do danych kladów, dlatego jest tutaj możliwe najwięcej sprzeczności.

7. Materiał Kopalny
Materiał kopalny będzie także rewidowany, niektóre dinozaury są bowiem opisane nieco bardziej szczegółowo a Inne mniej, jednak wynika to, też z faktu, że gdy liczba kości jest duża nie ma możliwości by zmieścić w bazie szczegółowy opis całego materiału.

Na koniec chciałbym jeszcze serdecznie podziękować wszystkim, którzy w jakimś stopniu pomogli w utworzeniu tego projektu, albo motywowali mnie do dalszej pracy (można sobie wyobrazić jak łatwo wpaść w monotonię i poddać się w przypadku tak gigantycznego projektu). Chciałbym szczególnie podziękować Tomaszowi Singerowi, za wspólne dyskusje i pomoc w niektórych kwestiach, podziękowania, także dla George Olshevsky’ego za utworzenie kompletnej listy z rodzajami dinozaurów. Podziękowania wielkie dla Rafała Skrzateka (Skreca) i Łukasza Czepińskiego (Dino) oraz innym osobom za wielokrotną pomoc w zdobyciu prac naukowych, do których wcześniej nie miałem dostępu. Podziękowania za konsultacje, rozmowy i pomoc dla M. Wedela, K. Carpentera, M. Mortimera i innych. Dziękuje wszystkim, którzy w jakimś stopniu pomogli.

Link do pobrania:
https://www.sendspace.com/file/wss7ox

Uwaga! Baza jest dokumentem programu Excel, będzie działać tylko w Microsoft Office 2007 lub nowszym, nie ma możliwości zapisania bazy w starszym dokumencie Excela 1997-2003 (a przynajmniej ja nie umiem, bo wyskakują błędy).

Wszelkie prawa zastrzeżone, zabrania się kopiowania części lub całości bazy, jak również tworzenia stron internetowych, blogów mających charakter odtwórczy bez zgody autora. Każde złamanie praw autorskich skończy się sprawą karną w sądzie przeciwko właścicielowi danej strony internetowej/bloga itp. Autor zastrzega sobie, także wyłączność na edytowanie i ciągłe aktualizację bazy w oparciu o nowe prace naukowe.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Re: Tribute to Dinosaurs- ponad 2500 dinozaurów!

Post autor: Daniel Madzia »

Nie wglebilem sie w tekst (samym przelotem w prawdzie zauwazylem nieaktualne i bledne dane, ale oczywiscie przy takiej ilosci informacji to nieuniknione). W kazdym razie zaskoczylo mnie to:
Danu pisze:Wszelkie prawa zastrzeżone, zabrania się kopiowania części lub całości bazy, jak również tworzenia stron internetowych, blogów mających charakter odtwórczy bez zgody autora. Każde złamanie praw autorskich skończy się sprawą karną w sądzie przeciwko właścicielowi danej strony internetowej/bloga itp. Autor zastrzega sobie, także wyłączność na edytowanie i ciągłe aktualizację bazy w oparciu o nowe prace naukowe.
To absurdalne :) Czy narazam sie na sad jezeli na swojej stronie podam informacje, ze Xenoposeidon to niekompletny kreg grzbietowy z wczesnego walanzynu formacji Ashdown w Anglii? Pomijajac juz to, ze Taylor i Wedel (2007) pisza, ze kreg prawdopodobnie pochodzi z warstw berriasu formacji Ashdown Beds, interesuje mnie, jak chcesz udowodnic, ze ktos lamie prawo autorskie. Jedyne, co zrobiles, to skompletowanie listy z podstawowymi opisami, ktore sa czesto w tej samej formie na dziesiatkach innych blogow lub stron ;)

Bez przesady ;) Skoro tak Ci zalezy, zeby ludzie wiedzieli, ze to Ty skompletowales liste, to potrafie sobie wyobrazic publikowanie tabeli np. z licencja http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/ ;)

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Tribute to Dinosaurs- ponad 2500 dinozaurów!

Post autor: Danu »

Ależ nie chodzi o jakieś pojedyncze zdanie :), ale o całość czy większe fragmenty wiadomo, że napisanie o jednym kręgu nie jest żadnym zabraniem praw, chodzi oczywiście o grubsze jazdy.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tribute to Dinosaurs- ponad 2500 dinozaurów!

Post autor: Dino »

Widać, że włożyłeś w to sporo pracy, wygląda całkiem nieźle, ale zajmuje okropnie dużo miejsca i w OpenOffice poza tym, że otwiera się ponad pół godziny, to formatowanie szaleje. Może warto byłoby przygotować wersję pdf samej tabelki z suchymi informacjami (bez opisu; jak to kiedyś Holtz w suplementach online przygotowywał)? Zdecydowanie szybciej można byłoby uruchomić bazę, a i przeglądać wygodniej.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Tribute to Dinosaurs- ponad 2500 dinozaurów!

Post autor: Danu »

No wiesz ale w excelu otwiera sie w 1 sekunde i nic nie zacina kompletnie.... Nie mam pojęcia jak w innych formatach itd... wiem jedynie, że nie dało się zapisać tego jako plik starszego excela, dla tego z góry napisałem w tekście, ze do prawidłowego działania jest potrzebny Microsoft Office 2007 lub nowszy.

Co do pracy mysle ze ona bedzie swietna dopiero za jakis czas, jak tak z 3 lata bede codziennie z dml zbieral pracki i aktualzowal ciagle to wtedy powinno byc juz niezle, poki co jestem swiadomy ze napewno cos pokrecilem albo przeoczylem.... ale i tak mysle ze to krok milowy dla tej bazy teraz juz bedzie latwiej to aktualizowac.

Zmienilem jeszcze taksony, to jest przezucielm te z poza dgl do osobnego arkusza.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tribute to Dinosaurs- ponad 2500 dinozaurów!

Post autor: Dino »

Danu pisze:No wiesz ale w excelu otwiera sie w 1 sekunde i nic nie zacina kompletnie.... Nie mam pojęcia jak w innych formatach itd... wiem jedynie, że nie dało się zapisać tego jako plik starszego excela, dla tego z góry napisałem w tekście, ze do prawidłowego działania jest potrzebny Microsoft Office 2007 lub nowszy.
Samą listę łatwo zapewne można przekonwertować do pdf (z poziomu MO Excel) i mieć z głowy problemy z niedopasowaniem oprogramowania.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Tribute to Dinosaurs- ponad 2500 dinozaurów!

Post autor: Danu »

Pomyślę, nad tym, tylko raczej w tego typu kwestiach jestem kiepski :( pewnie będę musiał skorzystać z pomocy kogoś jeśli chodzi o tego typu kwestie informatyczne.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Tribute to Dinosaurs- ponad 2500 dinozaurów!

Post autor: Dino »


Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Tribute to Dinosaurs- ponad 2500 dinozaurów!

Post autor: Danu »

hmm tylko, że w officie 2007 nie widzę, możliwości zapisania jako typ pdf
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Re: Tribute to Dinosaurs- ponad 2500 dinozaurów!

Post autor: hanys »

Danu pisze:hmm tylko, że w officie 2007 nie widzę, możliwości zapisania jako typ pdf
Excel 2007
Plik-> zapisz i wyślij-> utwórz dokument pdf/xps-> utwórz plik pdf/xps
olej zdrowie, olej życie, najważniejsze wydobycie

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Tribute to Dinosaurs- ponad 2500 dinozaurów!

Post autor: Danu »

Ja chyba jestem ślepy, ale nie mam czegoś takiego jak zapisz i wyślij w pliku... jest tam przy opcji zapisz jako kilka formatów, ale pdf nie ma. Nie masz czasem zainstalowane jakiegoś rozszerzenia, że masz taką opcję?
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Re: Tribute to Dinosaurs- ponad 2500 dinozaurów!

Post autor: hanys »

Mam normalnego office'a 2007, bez dodatków. Z lewej strony od góry mam: Informacje, Ostatnio używane, Nowe, Drukuj, ZAPISZ i WYŚLIJ, Pomoc.
olej zdrowie, olej życie, najważniejsze wydobycie

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Tribute to Dinosaurs- ponad 2500 dinozaurów!

Post autor: Danu »

chyba mnie straszy, ale ja nic takiego nie widzę
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Tribute to Dinosaurs- ponad 2500 dinozaurów!

Post autor: szerman »

Danu pisze:Ja chyba jestem ślepy, ale nie mam czegoś takiego jak zapisz i wyślij w pliku... jest tam przy opcji zapisz jako kilka formatów, ale pdf nie ma.
Jest taka opcja, tak jak pisał hanys - 4. od dołu licząc (mam Excela 2010). Co do OpenOffice'a - miałem go kiedyś i zawsze mulił przy otwieraniu arkusza napisanego w excelu/wordzie.

Praca przeogromna, ale muszę zasiać nieco pesymizmu - całe zastępy zapaleńców kompletowały i kompletują ED nie w pojedynkę, a końca nie widać. W pojedynkę to istna syzyfowa praca.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Tribute to Dinosaurs- ponad 2500 dinozaurów!

Post autor: Danu »

Jest taka opcja, tak jak pisał hanys - 4. od dołu licząc (mam Excela 2010). Co do OpenOffice'a - miałem go kiedyś i zawsze mulił przy otwieraniu arkusza napisanego w excelu/wordzie.
ale w 2007 nie ma, na pewno bo nawet na forum pisało i dopiero jak pobrałem specjalny dodatek to mam taką funkcję.
Sprawa wygląda ogólnie kiepsko... To jest zmieniałem już to parę razy ale w pdf to masakra jeśli ma to mieć ręce i nogi.. to potrzebuję sporo czasu by jakoś to przerobić bo to jest mówiąc delikatnie za duże, więc muszę się zastanowić jak to zrobić, żeby to było czytelne w pdf.. prawdę mówiąc w Excelu nie ma z tym, żadnego problemu. No i kolejna kwestia jak będzie pdf będzie trzeba podwójnie wprowadzać aktualizacje. Zobaczymy coś postaram się wymyślić.
Praca przeogromna, ale muszę zasiać nieco pesymizmu - całe zastępy zapaleńców kompletowały i kompletują ED nie w pojedynkę, a końca nie widać. W pojedynkę to istna syzyfowa praca.
Być, może, ale ja się nigdy nie poddaje. Pracowałem po 6-7 godzin dziennie przez kilka miesięcy. Wierze, ze teraz będzie już tylko lepiej, ważne by wszystkie kolejne prace nie pomijać i wprowadzać i wtedy po czasie błędy będą znikać. Myślę, że jakoś to będzie. :D
Tribute to Dinosaurs 2020

lovarti
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 21
Rejestracja: 16 lipca 2008, o 12:15
Lokalizacja: ruda śląska

Re: Tribute to Dinosaurs- ponad 2500 dinozaurów!

Post autor: lovarti »

witam czy ktoś mógłby wrzucić jeszcze raz gdyż link wygasł. Z góry dzięki

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Tribute to Dinosaurs- ponad 2500 dinozaurów!

Post autor: szerman »

Plik jest własnością Krzysztofa Stuchlika (Danu). Jak będzie na forum, to pewnie wrzuci jeszcze raz i to najnowszą wersję.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Tribute to Dinosaurs- ponad 2500 dinozaurów!

Post autor: Danu »

Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Tribute to Dinosaurs- ponad 2500 dinozaurów!

Post autor: Danu »

Dawno nie wrzucałem tutaj, aktualizacje póki co są na fb..

Ciągle pracuję nad bazą, znajdują się nowe błędy albo uaktualniam tutaj link do ostatniej wersji.

https://www.sendspace.com/file/momodx
Tribute to Dinosaurs 2020

Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 681
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: Tribute to Dinosaurs- ponad 2500 dinozaurów!

Post autor: Taurovenator »

Widziałem, że tworzysz nową wersję projektu, jednak anglojęzyczną. Czym będzie się różniła poza językiem, oczywiście.?

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Tribute to Dinosaurs- ponad 2500 dinozaurów!

Post autor: Danu »

To jest baza zrobiona całkiem od nowa od zera. Więc merytorycznie sporo zmian, a praktycznie doszły możliwości lepszego filtrowania itp. Baza jest dostępna już. Link jest na DML.

Pozdrawiam
Tribute to Dinosaurs 2020

Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 681
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: Tribute to Dinosaurs- ponad 2500 dinozaurów!

Post autor: Taurovenator »

Małe pytanie: czemu w nowej bazie danych część taksonów o statusie nomen nudum > inny takson ma opisane cechy tj. rozmiary i miejsce znalezienia, a inne nie?

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Tribute to Dinosaurs- ponad 2500 dinozaurów!

Post autor: Danu »

Czasem kiedy dana nazwa odpowiadała konkretnemu osobnikowi to są podane dane także dla tego osobnika.
Tribute to Dinosaurs 2020

Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 681
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: Tribute to Dinosaurs- ponad 2500 dinozaurów!

Post autor: Taurovenator »

Rozumiem.

Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 681
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: Tribute to Dinosaurs- ponad 2500 dinozaurów!

Post autor: Taurovenator »

W ogóle muszę pogratulować. Świetna baza danych.

ODPOWIEDZ