Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...
 
Teraz jest 20 lutego 2020, o 06:05

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [recenzja] Tajemnice Zwierząt - Prehistoria
PostNapisane: 11 lutego 2013, o 18:11 
Offline
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 czerwca 2009, o 10:40
Posty: 3939
Lokalizacja: B-B
Imię i nazwisko: Marcin Szermański
Recenzja mniej szczegółowa - w porównaniu do wcześniejszej - gdyż nie mam już książeczki u siebie (dałem jakiemuś dzieciakowi 2 lata temu), a na necie nie znalazłem. Jeżeli ktoś ją ma (jak i czas i chęci ;) ), to zawsze może zawsze uzupełnić recenzję własnymi spostrzeżeniami :)

Obrazek
Kolejna pozycja z mojej – już praktycznie nieistniejącej – dinobiblioteczki. Jest to pierwsza odsłona w polskiej wersji "Tajemnice Zwierząt", wydane w naszym kraju przez WD. Niektóre źródła podają rok 1996 i 2002, ale ja wiem, że pierwsze wydanie ukazało się w 1993 roku ;) Zatem na 20-lecie wydania postaram się zaprezentować kolejną książeczkę dla dzieci (a także w przeciewieństwie do poprzedniej dla młodzieży).

Tytuł: Tajemnice Zwierząt - Prehistoria
Rok wydania: 1993
Autor: Michel Cuisin i(?) Michael Chinery
Ilustracje: Jose Olivier
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
ISBN: 83-7023-149-7
Liczba stron: 52

Dlaczego jestem pewny roku 1993? Ktoś może powiedzieć, że to błąd na tamtej stronce, gdyby nie jedno "ale". Owe "ale" to moment, kiedy dostałem tę książeczkę: na I Komunię od moich Dziadków (nie tylko ją, ale m.in. :P ). Było to w 1996 roku, a jakieś parę lat wcześniej śliniłem się do niej przez szybę na wystawie w księgarni, w tej samej, w której… moja mama kupiła mi "Atlas Dinozaurów Z Nalepkami"! Może nawet gapiłem się na nią w momencie, gdy wychodziłem szczęśliwy z tej księgarni z Atlasem w łapkach :D Lata się zgadzają, musiałem czekać 3 lata żeby zostać w jej posiadaniu.

Co przykuło moją uwagę? Nie widziałem jej zawartości, tylko okładkę: ogromnego brachiozaura z groźnym spojrzeniem (wtedy nie zauważyłem, że jest zanurzony w wodzie po szyje), dimetrodonta (wtedy nie wiedziałem chyba nawet, że to on) i strutiomima (lub ornitomima; do dziś nie wiem który to :D a tak serio, to nie pamiętam).

Cała książka była ułożona chronologicznie – począwszy od kambru po koniec plejstocenu. Początek był dla mnie nudnawy – jakieś trylobity i inne bezkręgowce (wiem, Dawid Mazurek mnie za to chyba zje :P ), następnie pierwsze życie lądowe, synapsydy, w końcu dinozaury (oł je), które zajmowały bodajże ok. 1/3 zawartości, aż w końcu była przedstawiona era kenozoiczna.

Warto zaznaczyć, że każdy motyw tematyczny – prócz chyba ostatniego – przedstawiony był na dwu sąsiadujących ze sobą stronach. I nie było formalnego (nazwanego) podziału na ery, czy okresy, lecz gdyby przyłożyć do nich oś czasu okazałoby się, że poszczególne podrozdziały (np. mamuty, nosorożce włochate, pierwsze konie, gady latające, itp.) znajdują się tam, gdzie być powinny. Bardzo roztropne rozwiązanie, pozwalające skupić prymitywne płazy o ogromnych rozmiarach w jednym miejscu, a szablastozębne kotowate w innym, zachowując przy tym chronologię.

Gdy jednak ochłonąłem (albo nieco podrosłem lub... ale o tym na samym końcu :P ) stwierdziłem, że największą bolączką tej pozycji (notabene dla dzieci i młodzieży) są… ilustracje dinozaurów! Co do ryb i większości zwierząt paleozoiku nie mam większych zastrzeżeń (są OK), natomiast dinozaury są fa-ta-lne. Wyglądają jak głupie gadziny narysowane w latach 20. XX wieku z ciągnącymi się po ziemi ogonami, natomiast teropody i ornitopody są oczywiście w pozycji półwyprostowanej. Rysowane przez Jose Oliviera (ech, ten Jose! :lol: ), który o teoriach Ostroma i Bakkera nigdy widocznie nie słyszał. Zresztą chyba gdzieś wyczytałem, że pochodzą one z lat 60., ale pewności nie mam…

Jakkolwiek, pierwotne(?) wydanie miało miejsce w grudniu 1980 roku, o ile jest to ta sama pozycja:
http://www.amazon.com/Prehistoric-Life- ... 0382064534
http://www.amazon.com/Prehistoric-Life- ... 0382064534
a – mimo pewnej różnicy stron – raczej tak. Więc jeżeli tak (masło maślane), to oryginalne wydanie pochodzi przynajmniej z 1980 roku. Nie tłumaczy to jednak rekonstrukcji dinozaurów, które na lata 80., czy nawet 60. są po prostu archaiczne - a może rzeczywiście był to wówczas standard? :shock: Sami zobaczcie.

Akurat są to obrazki z dwu sąsiednich stron (jedna tematyka, tu o diplodokach):
Obrazek
Obrazek
Triceratopsy (widać progres):
Obrazek
Natomiast o wiele lepiej wyglądają płazy:
Obrazek

jak i zresztą cały paleozoik. Ale i tak najładniej są odwzorowane kenozoiczne ssaki, tutaj Jose Olivier naprawdę stanął na wysokości zadania. Niektóre rysunki są naprawdę bardzo ładne i udane :3 Widać, że czuł ssaki. Pewnie dzięki niemu polubiłem kenozoiczne dziwolągi – wcześniej znałem z prehistorycznych zwierząt praktycznie jedynie dinozaury, pterozaury, gady wodne i mamuty. Przykładowy nosorożec włochaty:
Obrazek

"Prehistoria" z cyklu "Tajemnice Zwierząt" nie była moją pierwszą czy nawet drugą książeczką o takiej tematyce. Wcześniej miałem przynajmniej 3 (w tym recenzowany już "Atlas Dinozaurów Z Nalepkami", nie licząc kilku numerów "Dinozaurów" de Agostini). Mając 8 lat zrobiła na mnie duże wrażenie, choć nie aż takie jak wspomniany Atlas Dinozaurów, może dlatego zachowała się w lepszym stanie (w ogóle się zachowała, ale to też dzięki twardej okładce i porządnemu papierowi). Mimo, że o wiele więcej można się z niej dowiedzieć (ale dużo spraw jest nieaktualnych, ba, już w 1993 tak było!) niż z "Atlasu Dinozaurów", to darzę do "Prehistorii" mniejszy sentyment, niż do tej kolorowej gazetki dla najmłodszych.

Być może w 1996 roku książka ta była dla mnie inspiracją i wyznacznikiem wiedzy, ale jakiś rok, może 2 lata później kolega przyniósł do mnie inną - tego samego formatu i mniej-więcej tej samej objętości - z cyklu "Co i Jak - Dinozaury", ale o tym może kiedy indziej... ;)

_________________
"Mastodon sapiens"


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: [recenzja] Tajemnice Zwierząt - Prehistoria
PostNapisane: 12 lutego 2013, o 08:49 
Offline
Karboński kotylozaur
Karboński kotylozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19 lipca 2006, o 21:01
Posty: 542
Lokalizacja: Koszalin
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Byłbym skłonny uwierzyć, że przynajmniej połowa dinofanów w naszym kraju spotkała się z tą książką. Posiadam ją oczywiście we własnej biblioteczce. Cóż, wychodzi na to, że pierwsze wydanie pochodzi z 1979, jak jest napisane na pierwszej stronie.
szerman napisał(a):
dałem jakiemuś dzieciakowi 2 lata temu

Oby ten dzieciak w porę się zorientował, że ta pozycja to antyk ;)
Mam podobne spostrzeżenia co do pierwszej części książki- nie jest najgorsza, natomiast wchodząc w dział z dinozaurami widzimy cały wachlarz dinozaurów w nienaturalnych pozycjach. O dziwo tekst jest nadzwyczaj neutralny i unika spornych kwestii. Nawet nad rysunkiem brachiozaura zanurzonego w wodzie jest wyraźnie napisane, że "dawniej uważano, że Brachiosaurus pędził wodny tryb życia. Nowsze badania wykazują tymczasem, że pod względem zamieszkiwanego środowiska, jak i pożywienia, przypominały żyrafę". Dlaczego pokazali przestarzałą nawet wówczas rekonstrukcję aż dwa razy? Nie wiem. Nieco po macoszemu potraktowano kwestię wymierania, krótko podsumowując to prawdopodobieństwem wstrząsów geologicznych wywołanych upadkiem meteorytu. Cóż.
Podzielam również Twoje zdanie na temat działu o ssakach :)

_________________
http://reminegrest.deviantart.com/
https://soundcloud.com/aborygen-1


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: [recenzja] Tajemnice Zwierząt - Prehistoria
PostNapisane: 12 lutego 2013, o 08:58 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 czerwca 2006, o 14:51
Posty: 1660
Lokalizacja: Wisła
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Ja tej książki w prawdzie nigdy nie miałem ale kojarzę ją wypożyczyłem ją nawet sobie z biblioteki, książka faktycznie trochę zdezaktualizowana ale mam wrażenie , że w tamtych latach niemal wszystkie rysunki własnie tak wyglądały jak ten nieszczęsny brachiozaur a przynajmniej większość bo mi się często kojarzą jako takie z tamtych lat :D

_________________
"nie wystarczy być dobrym graczem, trzeba jeszcze dobrze grać"
-----------------------------------------------------
http://img291.imageshack.us/img291/7815/userbar5ws.png


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: [recenzja] Tajemnice Zwierząt - Prehistoria
PostNapisane: 12 lutego 2013, o 18:16 
Offline
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur

Dołączył(a): 19 marca 2009, o 20:55
Posty: 2046
Lokalizacja: Wrocław
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
szerman napisał(a):
Niektóre źródła podają rok 1996 i 2002, ale ja wiem, że pierwsze wydanie ukazało się w 1993 roku ;)
Ja mam wydanie z 1990 roku. (zerowe?) ;)

szerman napisał(a):
Autor: Michel Cuisin i(?) Michael Chinery
W moim wydaniu tylko Cuisin.

szerman napisał(a):
strutiomima (lub ornitomima; do dziś nie wiem który to :D
Strutiomim :)

Co do ilustracji, to gołym okiem widać inspirację Burianem, który tworzył w czasach znacznie sprzed "odrodzenia dinozaurów", więc pewnie to jest przyczyną ich "przedpotopowości".

_________________
Let's keep evolving!
_________________
Tak wiele dinozaurów, tak mało czasu...
_________________
Trust me, I'm a palaeontologist.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: [recenzja] Tajemnice Zwierząt - Prehistoria
PostNapisane: 12 lutego 2013, o 22:34 
Offline
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 7 sierpnia 2012, o 17:11
Posty: 68
Lokalizacja: Wroclaw
Imię i nazwisko: Julian Zielonka
Także ją posiadam , niestety pomimo tego, że "działa" książka jest w pomazano-rozszarpanym stanie :-D <no cóż jedna z moich 1-wszych książek o dinozaurach>

_________________
tuning


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: [recenzja] Tajemnice Zwierząt - Prehistoria
PostNapisane: 13 lutego 2013, o 08:02 
Offline
Karboński kotylozaur
Karboński kotylozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 kwietnia 2008, o 11:11
Posty: 586
Lokalizacja: Lublin
Ja posiadam do tej pory w stanie dobrym, delikatnie tylko okładka się powycierała, ale to była wspólna cecha wszystkich albumów z tej serii. Pamiętam, że ten konkretny był wydany jako pierwszy z całej serii i dostałem go pod choinkę razem z albumem o ptakach drapieżnych z jakiegoś innego wydawnictwa zupełnie. To była jedna z pierwszych moich książek o dinozaurach ( wcześniej o ile pamiętam zakupiłem "Jak żyły dinozaury"). Już wtedy za gówniarza jak porównywałem rekonstrukcje widziałem, że sporo się nie zgadza aczkolwiek "Prehistoria" miała ten plus, że traktowała o różnych stworach a nie tylko o dinozaurach. Pamiętam, że strasznie podobała mi się rekonstrukcja protozucha a wręcz nie znosiłem tej sztywno-łamanej ilustracji z iguandontem i allozaurem?? Aha no i jeszcze koty szablastozębne jakieś zawsze mi się dziwne w tej książce wydawały -pulchne, okrągłe buzie jak u troskliwych misiów i kiełki jak u szalonych chomików z Czarnobyla.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: [recenzja] Tajemnice Zwierząt - Prehistoria
PostNapisane: 22 października 2015, o 10:54 
Offline
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 października 2014, o 11:12
Posty: 15
Lokalizacja: Trójmiasto
Imię i nazwisko: Aleksander Żelski
Też kiedyś miałem ta książkę w swojej bibliotece domowej, i była to jedna z moich pierwszych książek. Po raz pierwszy poznałem ją w bibliotece i z tego co pamiętam to nawet prosiłem babkę czy nie mogę jej odkupić lub wymienić na jakąś inną. I jeśli mnie pamięć nie myli to w jakiś taki pokrętny sposób ją zdobyłem. Obecnie wiele informacji z niej jest już nieaktualnych, i fakt wiele rekonstrukcji było trochę że tak powiem topornych. Ale jakiś sentyment do niej pozostał, tylko z biegiem lat mój egzemplarz się gdzieś zapodział.

_________________
"we Wszechświecie istnieje
nieskończona liczba światów podobnych, jak i niepodobnych do naszego".

Epikur (341 -270 rok p. n. e.).


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: [recenzja] Tajemnice Zwierząt - Prehistoria
PostNapisane: 23 października 2015, o 21:07 
Offline
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 czerwca 2009, o 10:40
Posty: 3939
Lokalizacja: B-B
Imię i nazwisko: Marcin Szermański
Info i obrazki archaiczne, jak to zauważył już Tomek. Ale faktycznie, pozycja chyba już kultowa, prawie każdy z forumowiczów się na niej wychował :)

_________________
"Mastodon sapiens"


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Copyright © 2005-2013 Dinozaury.com! - z nami przeniesiesz się w czasie...
Powered by phpBBphpBB Group
Template made by DEVPPL/ThatBigForum
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL