Park Jurajski 4? (Jurassic World)

Czyli filmy, książki, czasopisma, strony internetowe itp. związane z paleontologią
Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: szerman »

Co do swojego ostatniego postu, odpowiadającego na "jakie chciałbym zobaczyć dinozaury", małe sprostowanie. Odwołuję jednocześnie słowa sprzed 3,5 roku:
szerman 11.11.2009 pisze:Jestem na nie :!: Ubolewam nad tym, że trylogia JP jako całość jest (w porównaniu LOTR, SW, Alien i IJ - w tych dwóch ostatnich pomijam komercyjne, tandetne czwarte części) strasznie nierówna. W zasadzie to tylko JP1 był wielkim przełomem, czymś ponadczasowym. Pozostałe części to ''tylko'' bardzo fajne filmy dla ludzi lubiących takie klimaty, albo w ogóle lubiących dreszczyk emocji. Po śmierci scenarzysty Michaela Crichtona kto go zastąpi? Już Joe Johnson plecie jakieś herezje, że seria ma pójść w innym kierunku... Dla wielu zamknięcie trylogii, czyli część 3 była mniej udana niż pozostałe, ale przy 4 będzie TYLKO gorzej (coś ala Indiana Jones 4), niestety. Osobiście nie chcę, by kolejna seria filmów które uwielbiam miałaby tak skończyć...
Bowiem wymienione trylogie również są wg mnie nierówne - np. pół roku temu, podczas odświeżania LOTRa po raz ok. 30, tym razem przed Hobbitem, pierwszy raz doszedłem do wniosku, że... Powrót Króla nie podoba mi się najbardziej spośród części Władcy Pierścieni. A zawsze miałem tak (od 10 lat), że oglądałem Władcę chronologicznie, od Drużyny do Króla i za seansem każdej części stwierdzałem, że ta ostatnio oglądana jest najlepsza. Dlatego suma sumarum (nie myląc z Sarumanem :P) przez 10 lat uważałem je za równe sobie, ale już tak nie uważam, bo po raz pierwszy przełamałem oddziaływanie ostatnio oglądanej części. Co więcej, doszedłem do wniosku że to jednak Drużyna Pierścienia jest the best. Potem Dwie Wieże, a następnie Powrót Króla*.

Podsumowując - chciałbym zobaczyć JP4, mam nadzieję (może i naiwną), że tym razem 4. część znanego hitu będzie super :D Zdarzały się już takie historie w kinomatografii, np. Zabójcza Broń 4. Sorki za takie rozpisanie :P



* nie dam sobie ręki uciąć, że jeszcze mi się to kiedyś (może przy następnym seansie) się to nie odmieni :mrgreen:
"Mastodon sapiens"

AlbertoRaptor
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 150
Rejestracja: 18 lutego 2010, o 22:29
Imię i nazwisko: Aleksander Wiśniewski
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: AlbertoRaptor »

Mam nadzieję że JP IV nie będzie kontynuował "dewolucji" tej serii, bo inaczej okaże się klapą. Pierwsza część jest dla mnie najlepszą częścią i większość ludzi się zgadza. Zaginiony Świat nie jest tak aż dobry, ale w.g mnie jest wart oglądania. Trzecia część jest przeciętna. Nie dlatego że nowym "predatorem" jest Spinosaurus, lecz fabuła, która leży. Tylko kilka scenek są w miarę dobre. A końcówka tego filmu to jakaś masakra. Widać że przesadzili z tymi czołgami, armią itp.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: szerman »

AlbertoRaptor pisze:Trzecia część jest przeciętna. Nie dlatego że nowym "predatorem" jest Spinosaurus, lecz fabuła, która leży.
Po latach też uważam, że jest spłycona, a szkoda, bo ma duży potencjał. Klimatem wg mnie dorównuje jedynce, ale infantylne momenty (np. ten denerwujący dzieciak) powodują właśnie tę przeciętność. Widać tu brak ręki Michaela Crichtona na scenariuszu. No i obsada bez Jeffa Goldbluma, a miał grać (choć chyba mniejszą rolę niż w jedynce, o dwójce nie wspominając)!

http://www.filmweb.pl/reviews/Dinozaury ... takują-281
http://www.filmweb.pl/film/Park+Jurajsk ... 647/trivia
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Krzysztof »

Co wniesie kolejna część, chyba tylko aby bić kasę w USA i dopiero dalsze premiery w Europie - odgrzewanego kotleta, nie chce oglądać, bo kolesiowi zachciało się wziąśc kamerę i pobiegać po terenie i kręcić park jurajski.
Wszystko to, już widziałem poprzednia część była średnia i miała błędy - na razie odpuszczę puszczanie tego arcydzieła dziecku, już wole ''Dinozaur'' Disnejowski

Awatar użytkownika
Edyta
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 276
Rejestracja: 30 marca 2006, o 17:14
Imię i nazwisko: Edyta Felcyn
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Edyta »

Dla mnie ten film odpada, 'raptory' bez piór to strzał w stopę. A mogła to być dobra okazja do przeforsowania wizerunku pierzastych dinozaurów do szerszego grona osób, ale nieee, jeszcze by były za mało groźne :?

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Krzysztof »

Myślisz Edyta, że film ewolucyjnie dorósł aby ukazać w nim, pierzaste dinozaury???. Ciekawi, mnie jak by to wszystko ogarnęli.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: szerman »

Krzysztof pisze:Myślisz Edyta, że film ewolucyjnie dorósł aby ukazać w nim, pierzaste dinozaury???. Ciekawi, mnie jak by to wszystko ogarnęli.
Już w 3. części twórcy JP bardzo ostrożnie dali kilka piórek na czubek głowy welociraptora. Niby nic, ale w dwu pierwszych częściach były same łuski. Być może w 4. pójdą o krok dalej, śmielej pokazując pióra. Z drugiej strony, nie wiadomo czy mają taki zamiar - po co zmieniać coś, co się tak dobrze sprzedawało... ;)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Krzysztof »

:D Jakoś, nie przepadam za upierzona wersja''starych''dinozaurów -nie jara, to mnie. Cóż, technika, myśli paleontologów i reżyserów, są inne niż, te moje. Mógł bym się,z nimi spierać, aby nie robili takiego błędu w kolejnej części. Myślę, że pokazanie dinozaurów upierzonych nie doprowadzi do, żadnej ewolucyjnej zmiany.

Awatar użytkownika
Edyta
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 276
Rejestracja: 30 marca 2006, o 17:14
Imię i nazwisko: Edyta Felcyn
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Edyta »

szerman pisze:Być może w 4. pójdą o krok dalej, śmielej pokazując pióra. Z drugiej strony, nie wiadomo czy mają taki zamiar - po co zmieniać coś, co się tak dobrze sprzedawało... ;)
Proszę: https://twitter.com/colintrevorrow/stat ... 4190985217

Solidny komentarz: http://phenomena.nationalgeographic.com ... ociraptor/

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Krzysztof »

Czyli,zanosi się na upierzone dinozaury :( jednego mniej, dino fana.
Tylko 1 była świetna,w 2 tyranozaur w Ameryce szczyt kompletnej durnej głupoty a 3 miała, tyle błędów,że zastanawiam się jak to mogło wejść do kin.
Spinozaur vs Tyranozaur 1:0 że, ten film był realizowany przy pomocy paleontologów -amatorszczyzna.

Awatar użytkownika
Edyta
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 276
Rejestracja: 30 marca 2006, o 17:14
Imię i nazwisko: Edyta Felcyn
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Edyta »

Krzysztof pisze:Czyli,zanosi się na upierzone dinozaury :(
No właśnie nie!

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Krzysztof »

Edyta pisze:
Krzysztof pisze:Czyli,zanosi się na upierzone dinozaury :(
No właśnie nie!
Zmyliła, mnie ta ilustracja upierzonego welociraptora.

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Dino »


Megistotherium
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 701
Rejestracja: 21 stycznia 2007, o 11:49
Lokalizacja: Poznań

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Megistotherium »

Rick Jaffa i Amanda Silver tak zdefiniowali zarys fabuły ''Parku Jurajskiego 4'':
''Akcja filmu rozgrywa się obecnie na Isla Nublar. Wyspa jest obecnie parkiem rozrywki, tak jak to planował przed laty John Hammond. Rocznie odwiedza go 10 milionów osób, które podziwiają nie tylko dinozaury, ale też pterozaury i zauropterygi. Jedną z atrakcji jest wytresowany prehistoryczny gad morski pożerający rekina. Park był dotąd bardzo bezpieczny. Ale już nie jest. A wszystko przez nowego dinozaura, który okazuje się bardziej agresywny, a przy tym o wiele inteligentniejszy od wszystkich swoich pobratymców. Do walki z nim ludzie wykorzystają oswojone dinozaury, w tym welociraptory. ''

Powiem tak... źle to wygląda. Bardzo źle. Planują stworzenie jakiegoś superdinozaura, mutanta w stylu Piranii 3D. Przerażająca wizja
Radosław Nawrot (RANA)

Megistotherium
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 701
Rejestracja: 21 stycznia 2007, o 11:49
Lokalizacja: Poznań

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Megistotherium »

I jeszcze taka informacja:
Reżyser Colin Trevorrow zdradził przy pomocy Twittera, że "Jurassic World" nie będzie rebootem popularnej serii, lecz jej kontynuacją. Ponadto ujawnił, iż akcja filmu ma się rozgrywać dokładnie 22 lata po wydarzeniach z jedynki.
Radosław Nawrot (RANA)

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Krzysztof »

Jeśli tak, to będzie to odgrzewany kotlet z dinozaurami, z poprzedniej części plus jeden nowy i tyle co, zrobią film i nazwą go hitem kina.
Nie, wiem nawet czy pojawię się na tym, w kinie bo, po 2 i 3 jestem zawiedziony, rozgoryczony słabizną wykonania. Szczególnie w 2 gdzie tyranozaur był w mieście toż to chłam, jakich mało, gorzej to już wyglądało, nie zrozumie tego po raz trzeci. Ja po prostu bojkotuje już tą serie.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: szerman »

Parę tygodni oglądałem trzecią część i zgadzam się, jest to nieporozumienie. Film o 8 lat młodszy od jedynki a ma gorsze efekty (o scenariuszu nie wspomnę*). Natomiast muszę sobie odświeżyć dwójkę, ostatni raz widziałem ok. 7 lat temu...

* pewnie wyszła taka klapa, bo podczas początkowych zdjęć nogę złamał Jeff Goldblum i nie mógł wystąpić w filmie - zakładam, że jego brak miał rażący wpływ na całokształt

EDIT właśnie zauważyłem, że o czymś podobnym pisałem wcześniej w wątku...
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Krzysztof »

Trójkę, da się przełknąć choć, także bije po oczach lepsza niż druga część, gdzie parodia jest tam lepsza niż nasze kabarety. Jak, już oglądać to tylko pierwszą część. I niech nie okłamują ludzi, o nawiązaniu do pierwszej części - bo, zawsze to się słyszy a, póżniej zamiast hit to, jest kit.

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Utahraptor »

Mi się II podobała. Była zrobiona z pewnym przymrużeniem oka, ale I część też! Zresztą czy da się zrobić film o dinozaurach zjadających ludzi bez przymrużenia oka? ;) Były też elementy trilleru i fajny deszczowo-mroczny klimat Isla Nublar. III była trochę bez pomysłu zrobiona i fabuła bardzo naiwna moim zdaniem. Generalnie wolę, by IV poszła w stronę horroru niż kina familijnego.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: szerman »

Utahraptor pisze:Generalnie wolę, by IV poszła w stronę horroru niż kina familijnego.
Dokładnie. Porównajcie sobie inny klasyk - "Obcy: 8 Pasażer Nostromo" z ostatnią częścią "Obcy: Przebudzenie". W pierwszym niesamowity klimat horroru sci-fi, w ostatnim krwawa sieczka - dla kogo to kręcą?
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Krzysztof »

Przecież, reżyser, aktorzy dobrze to wiedzą,że fani na to pójdą więc zarobią na emeryturę wiedzą,że się sprzeda. Co raz częściej to widać w filmach, że łączą horror z komedią, ale nie chce żeby wyszła z parku sama komedia, pragnę powtórki z jedynki.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: szerman »

Niestety to prawda. Wszystko się spłyca, brak filmów (czy nawet gier komputerowych), nad którymi trzeba pomyśleć, wszystko jest podane na tacy, zero podtekstów do własnych przemyśleń. Jak to mawiał Elrond w klasyku "ludzka rasa karleje". Np. taki wielki aktor, jakim jest Robert de Niro, gra teraz najczęściej w jakiś szmirach. Cień dawnego wielkiego aktorstwa.
"Mastodon sapiens"

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Utahraptor »

Oj dobre rzeczy też się zdarzają, tylko co raz trudniej ich szukać, bo filmów produkują co raz więcej. Z zeszłego roku gorąco polecam Sugarmana i Wyścig.
Zrobienie JParku 4, żeby miał powiew świeżości i oryginalności to nie lada wyzwanie. Ale Nolanowi z Batmanem się udało.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: Dino »

Utahraptor pisze:Zrobienie JParku 4, żeby miał powiew świeżości i oryginalności to nie lada wyzwanie. Ale Nolanowi z Batmanem się udało.
Tyle że Nolan już od debiutu (Following i, zwłaszcza, Memento) dawał się poznać jako twórca niby celujący atrakcyjnością obrazu w mainstream, a jednocześnie wymagający skupienia od widza. No i miał brata, utalentowanego scenarzystę. Trevorrow (reżyser nowej części JP) ma tylko jeden, bardzo przeciętny film (Safety Not Guaranteed) i moim zdaniem nie nadaje się do tworzenia widowiska dla tak oddanej widowni. I nie pomoże ani Spielberg jako producent (przy JPIII się nie sprawdził), jedynie liczyć można na scenarzystów, którzy napisali bardzo dobry skrypt do "Genezy planety małp".

Jeśli chodzi o fabułę - jest ciekawa, bo mógłby być równie dobrze rebootem (restartem) całej serii, gdyż wątpię, żeby odnosił się do wcześniejszych filmów (ani Sama Neilla, ani Jeffa Goldbluma nie uświadczymy). I tak najchętniej zobaczyłbym prequel, rozwijający wspomnienia Hammonda z czasów początku InGenu. Na wielkiego przeciwnika w czwartej części stawiam na giganotozaura.

Z oryginalnej serii, zarówno filmowej, jak i książkowej, niezwykle podoba mi się część pierwsza (a przede wszystkim powieść Michaela Crichtona). Niedawno (za sprawą postu Macieja) odświeżyłem sobie obie części książki - warto uświadomić sobie te wszystkie niezwykłe pomysły Crichtona, które obecnie mogą wydawać się czymś normalnym, a wówczas były zupełnie nowatorskie i wymagały zarówno wyobraźni, jak i wiedzy naukowej. Druga część została napisana po sukcesie filmowym i jest nieporównywalnie uboższa (zwłaszcza w teorie Malcolma, który, swoją drogą, zmartwychwstał) i jest mniej dojrzała (Spielberg również zrobił z tego słabszy film, również kopiujący schematy zarówno z pierwszej części, jak i z ogólnego kina przygodowego; tak czy inaczej - za dzieciaka moją ulubioną sceną z JP był tyranozaur niszczący San Diego, po ostatnim odświeżeniu filmu cały czas myślałem tylko o jednym - jak zginęli wszyscy na tym statku?). Widać, ze Crichton złamał swoją zasadę nie kontynuowania żadnej ze swoich książek, wskutek naporów Hollywoodu.

Część trzecią widziałem ostatni raz z 10 lat temu, z tego co pamiętam film schematyczny, nie oferujący za wiele.

d_m

Re: Park Jurajski 4?

Post autor: d_m »

Przeczytajcie sobie "Andromeda" znaczy śmierć - od tego zaczął się gatunek technothrilleru.

ODPOWIEDZ