Life on our planet

Czyli filmy, książki, czasopisma, strony internetowe itp. związane z paleontologią
Awatar użytkownika
baryonyx17
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 33
Rejestracja: 7 czerwca 2023, o 21:32

Life on our planet

Post autor: baryonyx17 »

Cześć. Część z was już może widziała, że wyszedł trailer nowego dokumentu od netflixa- Life on our planet- https://www.youtube.com/watch?v=55p6rVO ... el=Netflix
Jakie pierwsze przemyślenia? Moim zdaniem wygląda świetnie i na spokojnie może konkurować z Prehistoryczną planetą pod kątem efektów specjalnych. Kolejnym atutem jest na pewno coś, czego nie widzieliśmy od czasów Wędrówek z- przedstawienie całej historii życia, od początku do końca, nareszcie wykraczając poza ramy mezozoiku. Szczerze mówiąc bardzo mi brakowało czegoś takiego i z utęsknieniem wypatrywałem dokumentu o paleozoku czy kenozoiku.
Jedynymi niezgodnościami, które wychwyciłem to ryczący Tyrannosaurus i rozmiar Dunkleosteusa, który zgodnie z najnowszymi badaniami był mniejszy, niż do tej pory sądzono (choć zgaduję, że kiedy te badania wyszły, serial był już na zbyt zaawansowanym etapie by dokonać jakichkolwiek zmian w tej sprawie).
A wy co sądzicie? Według mnie wygląda to świetnie i z niecierpliwością czekam na premierę.
PS.- warto nadmienić, że producentem wykonawczym jest sam Steven Spielberg.
All we are is Broken Glass
Thrown to the floor,
we were never meant to last

Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 682
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: Life on our planet

Post autor: Taurovenator »

Przed chwilą widziałem. Wygląda naprawdę zacnie. Cieszę się zwłaszcza na widok nowych wersji przedstawionych w "Wędrówkach z.... " stworzeń (listrozaur, artropleura, lew jaskiniowy (przy segmencie z mamutami). Mam nadzieję, że serial będzie bardzo satysfakcjonujący. Ponadto, patrząc na segment przedstawiający Amerykę Północną 66 milionów lat temu chyba dostrzegłem alamozaura.

Awatar użytkownika
Mike122
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 65
Rejestracja: 16 kwietnia 2021, o 19:48

Re: Life on our planet

Post autor: Mike122 »

Obrazki są ładne, może nawet ładniejsze niż w Prehistorycznej planecie. Fajnie, że będzie też paleozoik. Oby więcej takich serii powstawało.

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Life on our planet

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

Coś wiadomo o charakterze serialu? Chronologiczne odcinki czy skoki w czasie podczas jednego odcinka?

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1227
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: Life on our planet

Post autor: Lythronax »

Po obejrzeniu zwiastunu uważam, że będzie to bardzo interesujący serial.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Life on our planet

Post autor: nazuul »

baryonyx17 pisze:
22 sierpnia 2023, o 20:49
Jedynymi niezgodnościami, które wychwyciłem to ryczący Tyrannosaurus i rozmiar Dunkleosteusa, który zgodnie z najnowszymi badaniami był mniejszy, niż do tej pory sądzono (choć zgaduję, że kiedy te badania wyszły, serial był już na zbyt zaawansowanym etapie by dokonać jakichkolwiek zmian w tej sprawie).
Nie ma nowych okazów, tylko inna metodologia, może i lepsza, ustalenia sylwetki i co za tym idzie długości. Nie robiłbym problemu, że w dokumencie jest inna rekonstrukcja.
baryonyx17 pisze:
22 sierpnia 2023, o 20:49
producentem wykonawczym jest sam Steven Spielberg.
To dobrze czy źle?
Taurovenator pisze:
22 sierpnia 2023, o 23:10
patrząc na segment przedstawiający Amerykę Północną 66 milionów lat temu chyba dostrzegłem alamozaura.
Jeżeli zauropod przy triceratopsynie to musi to być Alamosaurus. Ojoceratops i pewnie wcześniej niż 66 Ma.

Tyrannosaurus i mikroraptoryn(?) wśród jakiś form kresowych, dziwnie to wygląda.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 682
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: Life on our planet

Post autor: Taurovenator »

Jak sobie teraz przypomniałem, to jeśli twórcy chcieli by pojechać kontrowersją to zauropodem tym mógł być Dyslocosaurus, czyli przedstawiona byłaby formacja Lance (niezbyt prawdopodobne, zwłaszcza, że zauropod nie przypomina dikreozauryda).Niewykluczone, że mogą być 2 odcinki poświęcone kredzie, albo w odcinkach czasami będzie skakanie w czasie i przestrzeni.

Kriolofozaur Szymon Jagusztyn
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1075
Rejestracja: 6 września 2021, o 20:24

Re: Life on our planet

Post autor: Kriolofozaur Szymon Jagusztyn »

nazuul pisze:
25 sierpnia 2023, o 08:07
Tyrannosaurus i mikroraptoryn(?) wśród jakiś form kresowych, dziwnie to wygląda.
Chodziło o krasowe? Poza tym faktycznie, bardzo dziwna scena.

Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 682
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: Life on our planet

Post autor: Taurovenator »

Wg mnie ten niby mikroraptoryn to prawdopodobnie Anchiornis (sądząc po ubarwieniu) zaś formy krasowe to pewnie dla tak zwanego lepszego efektu.

Awatar użytkownika
baryonyx17
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 33
Rejestracja: 7 czerwca 2023, o 21:32

Re: Life on our planet

Post autor: baryonyx17 »

nazuul pisze:
25 sierpnia 2023, o 08:07
baryonyx17 pisze:
22 sierpnia 2023, o 20:49
producentem wykonawczym jest sam Steven Spielberg.
To dobrze czy źle?
Myślę, że to jak najbardziej na plus.
All we are is Broken Glass
Thrown to the floor,
we were never meant to last

Awatar użytkownika
Mike122
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 65
Rejestracja: 16 kwietnia 2021, o 19:48

Re: Life on our planet

Post autor: Mike122 »

Już można oglądać :)

Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 682
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: Life on our planet

Post autor: Taurovenator »

Widziałem 2 odcinki. Chwilowo nie wiem jak oceniać tą produkcję. Zwierzęta w większości są zrobione w miarę w porządku. Zdziwiła mnie forma serialu, gdyż
Spoiler
nie spodziewałem się, że połowa czasu lub lekko powyżej tej połowy, będziemy oglądać zwierzęta żyjące dzisiaj
. Ponadto, nie zgodziłbym się z paroma zdaniami co do niezmienności danych form (no chyba, że chodzi o ogólny zarys morfologii danych zwierząt, to wtedy OK). Spodziewałem się czegoś innego
Spoiler
większego skupienia się na formach wymarłych, nalepiej w całości
, ale i tak na ten moment jest lepiej niż gorzej.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Life on our planet

Post autor: nazuul »

Nie powiedziałbym, że to są fragmenty zdradzające istotne elementy fabuły.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 682
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: Life on our planet

Post autor: Taurovenator »

Chodziło mi o to, żeby aż tak nie zdradzać formuły odcinka, ponieważ zwiastuny pod tym względem trochę oszukały (przynajmniej moim zdaniem). Jestem ciekawy jak pokażą erę mezozoiczną, gdyż jak patrzyłem na listę odcinków aż 3 (2,5?) z nich jest jej poświęcone (chociaż pierwszy też o nią zachaczał).

Awatar użytkownika
baryonyx17
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 33
Rejestracja: 7 czerwca 2023, o 21:32

Re: Life on our planet

Post autor: baryonyx17 »

Na razie obejrzałem tylko jeden odcinek. Nie wiem jak wygląda reszta, ale osobiście uważam, że był bardzo chaotyczny- ciągłe przeskoki z miejsca na miejsce, z jednego okresu w drugi.
Jeżeli chodzi o nieścisłości to dużo internautów zwróciło uwagę na kształt czaszki Tyrannosaurus, którego uzębienie jest zbyt liczne i (o dziwo) za małe w porównaniu do rzeczywistego odpowiednika.
Mam również pytania co do
Spoiler
sceny z upadkiem asteroidy- przyznam, że wizualizacja wyglądała bardzo poetycko, ukazując planetę objętą od bieguna do bieguna w chmurze popiołu, jednak czy rzeczywiście wyglądało to aż tak widowiskowo?
All we are is Broken Glass
Thrown to the floor,
we were never meant to last

Awatar użytkownika
kryty_niekrytyczny
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 870
Rejestracja: 4 czerwca 2018, o 14:29
Lokalizacja: PL

Re: Life on our planet

Post autor: kryty_niekrytyczny »

Jestem mniej więcej w połowie. Taki sobie.

Awatar użytkownika
baryonyx17
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 33
Rejestracja: 7 czerwca 2023, o 21:32

Re: Life on our planet

Post autor: baryonyx17 »

W końcu obejrzałem całość. Generalnie rzecz biorąc, oceniłbym go jako mocno średni. Zdecydowanie jest to zmarnowany potencjał i myślę, że wiele rzeczy można było zrobić lepiej.

Przede wszystkim podtrzymuję swoje zdanie o tym, o czym pisałem wyżej- ciągłe przeskoki w różne okresy geologiczne i przedstawianie w jednym odcinku zwierząt i wydarzeń dziejących się wiele milionów lat po sobie sprawia, że narracja jest według mnie strasznie chaotyczna. Mam wrażenie że każdy odcinek jest zarazem o wszystkim i o niczym. Serial próbuje objąć jak najszerszy zakres materiału, lecz przez to tematy poruszane są w sposób bardzo powierzchowny.

Kolejnym minusem w moich oczach jest to, że serial promowany był jako produkcja obejmująca przede wszystkim historię wymarłych organizmów, lecz w rzeczywistości znaczna jego część przedstawia zwierzęta współcześnie żyjące, co dla mnie było dużym zaskoczeniem. Spodziewałem się analogii i fragmentów odnoszących się do współczesności, lecz w zupełności nie oczekiwałem, że będzie stanowiło to aż tak dużą część serialu. Niektórzy sugerują iż może to wynikać z ograniczonego budżetu.

Odniosłem również wrażenie, że narracja jest prowadzona w sposób nadmiernie próbujący dramatyzować to, co dzieje się na ekranie- długie przerwy pomiędzy słowami, przedstawianie zwierząt i ich życia jako ciągłą walkę o panowanie i powtarzane na okrągło słowo "dynastia". Daje to moim zdanie fałszywy obraz ewolucji i świata zwierząt, jako rzeczach polegających na rzekomej nieustannej walce o dominację danej "dynastii".

Pisałem wcześniej również o niepoprawnym przedstawieniu niektórych zwierząt. W ostatnim odcinku przedstawiona jest scena
Spoiler
polowania lwów jaskiniowych na stado mamutów. Ukazany jest moment, w którym pojedyczny lew był w stanie samotnie powalić i zabić nastoletniego mamuta, co wydaje się być mało realistyczne, biorąc pod uwagę siłę i masę, jakie posiadały te zwierzęta
. Strasznie dziwny wydawał mi się również fragment o
Spoiler
lystrozaurach, które w obliczu zagrożenia ze strony erytrozuchida nie wykazują żadnej reakcji i są w dziwny sposób określone jako "dodo swoich czasów"
. Nie jestem pewien na ile zgodne z naukową prawdą są pozostałe sceny przedstawione w serialu, choć spotkałem również kilka opinii krytykujących
Spoiler
polowanie Smilodon na przedstawicieli Phorushracidae
.

Podsumowując, uważam że serial mógł być zrobiony lepiej. Jest to zmarnowany potencjał, a szkoda, bo w ostatnim czasie (z wyjątkiem Prehistorycznej Planety rzecz jasna) nie pojawiają się żadne produkcje dokumentalne zajmujące się podobną tematyką. Serial w swoim założeniu był o tyle ciekawy, gdyż wychodził poza ramy czasowe mezozoiku i próbował prześledzić całą historię życia, co zostało niestety zrobione dość chaotycznie poprzez powierzchowną eksplorację wielu zagadnień jednocześnie. Jestem bardzo ciekawy, które ze scen ukazanych w serialu były ukazane zgodnie z rzeczywistością oraz jakie nieścisłości wy wyłapaliście
All we are is Broken Glass
Thrown to the floor,
we were never meant to last

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Life on our planet

Post autor: nazuul »

Raczej nie zaspokoję Twojej ciekawości, gdyż to co napisałeś zniechęca do oglądania.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Life on our planet

Post autor: szerman »

Niestety kolejny raz - ale bodaj pierwszy w przypadku filmu/serialu dokumentalnego - trailer wiele naobiecywał, a wyszło, jak wyszło... Odpuściłem sobie po 2 czy 3 odcinku, nie licząc niezłego CGI, to fabuła jest po prostu beznadziejna. Nie wiem kto wpadł na "genialny" pomysł przeskakiwania o dziesiątki milionów lat w obie strony, ale zabieg ten zakłócił odbiór serialu. No i te współczesne wrzutki - serio? Jeden geniusz to wymyśli, drugi zaakceptował, trzeci wyreżyserował. Więcej contentu o ważkach czy współczesnych ptakach niż paleo (też odniosłem wrażenie, że współczesne czasy stanowiły nieco ponad >50% długości odcinków).

Po produkcji Spielberga można było się spodziewać znaaaaacznie więcej, od chyba końca sierpnia czekaliśmy z Żoną na ten serial, aby po ok. 2 miesiącach oczekiwania stwierdzić, że zmarnowaliśmy 2-3h na pierwsze odcinki...

3/10.
"Mastodon sapiens"

ODPOWIEDZ