Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...

Teraz jest 20 września 2019, o 00:49

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: "Jurassic Park" i TLW Crichtona
PostNapisane: 21 kwietnia 2006, o 17:14 
Sylurski fałdopłetwy
Sylurski fałdopłetwy

Skoro sÄ? tematy o filmowej trylogii "Jurassic Park", to dla r??wnowagi zak??adam temat o ksiÄ???kach Crichtona, kt??re da??y impuls do powstania tych film??w.

"Jurassic Park" Crichtona mo??e nie jest arcydzie??em literatury, ale to naprawdÄ? solidny thriller, kt??rego fabu??a jest bardziej rozbudowana i wed??ug mnie znacznie lepsza od fabu??y filmu Spielberga.
Wa??nÄ? rolÄ? w ksiÄ???ce odgrywajÄ? rozmowy na tematy... nie wiem, jak to ujÄ?Ä? - filozoficzne? - zw??aszcza te z udzia??em Iana Malcolma. Crichton, jak sam stwierdza we wstÄ?pie do "Jurassic Park", w??o??y?? w jego usta wiele tez g??oszonych przez Heinza Pagelsa; dialogi z udzia??em Malcolma nie tylko nie nu??Ä?, ale nieraz dajÄ? do my??lenia. Brakowa??o mi ich w filmie Spielberga; wprawdzie niekt??rzy narzekaliby, ??e "spowalniajÄ? tempo akcji", ale wed??ug mnie historia zdarze?? na Isla Nublar jest bez nich ubo??sza.
No dobrze, a dinozaury? I akcja? W ksiÄ???ce dinozaur??w macie wiÄ?cej ni?? w filmie - na Isla Nublar ??yjÄ? dinozaury z 14 gatunk??w (z czego 12 pojawia siÄ? przynajmniej w kr??tkich scenach) i dodatkowo jeden gatunek pterozaura (cearadaktyle). A co do akcji... starczy??o jej na wszystkie trzy filmy z serii JP. Nie wierzycie? Przeczytajcie:

http://www.film.org.pl/prace/jurassic_analiza.html

Szczerze m??wiÄ?c, po lekturze ksiÄ???ki Crichtona zadajÄ? sobie pytanie, czy film Spielberga w og??le mo??na nazwaÄ? jej ekranizacjÄ?. Bo re??yser z ksiÄ???ki wziÄ??? w??a??ciwie tylko og??lny zarys fabu??y i g????wnych bohater??w.

Natomiast nie wypowiem siÄ? na temat "The Lost World" Crichtona, bo czyta??em tylko fragmenty ksiÄ???ki, i to ju?? ??adnych parÄ? lat temu. Mo??e na wakacjach uda mi siÄ? jÄ? przeczytaÄ? w ca??o??ci.

Zapraszam do dyskusji!

Tytuł:
PostNapisane: 21 kwietnia 2006, o 17:36 
Sylurski fałdopłetwy
Sylurski fałdopłetwy

Masz racje oko??o 3 miesiÄ?cy temu przeczyta??em pierwszÄ? czÄ???Ä? Jurassic Park.Pierwsza ksiÄ???ka jest to po??Ä?czenie ca??ej I czÄ?sci filmu i kawa??ka II np.( akcja z kompsognatami ) ale wszystko jest du??o bardziej obszernie napisane ni?? oba te filmy.Rzeczywi??cie Spielberg w swoich filmach nie pokazuje filozoficznej i naukowej strony Iana Malcolma a w ksiÄ???ce a?? siÄ? roi od rozm??w o Teori Chaosu :D kt??re du??o wnosi??y do ca??ego utworu.Je??li nawet w filmowej JP IV pojawi siÄ? Ian Malcom to nie ma co liczyÄ? na pokazanie jego geniusza i d??ugich na naukowych wypowiedzi. :cry:
:D

Tytuł:
PostNapisane: 21 kwietnia 2006, o 19:59 
Prekambryjski stromatolit

Ian Malcolm to jeden z najlepszych bohater??w serii JP (dobrze zagrany w filmie przez Jeffa Goldbluma) :D Co do ksiÄ???ki moim zdaniem jest lepsza od filmu, ale takjest w wiÄ?kszo??Ä? przypadk??w ekranizacji powie??ci! Nie wiem czy ukaza??y siÄ? nastÄ?pne czÄ???ci ksiÄ???ki JP Crichton`a?

Tytuł:
PostNapisane: 22 kwietnia 2006, o 11:20 
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec

A ja nie mogÄ? nigdzie znale??Ä? bÄ?d?? ??ciÄ?gnÄ?Ä? tej ksiÄ???ki.A szkoda bo chÄ?tnie bym se jÄ? przeczyta??

Tytuł:
PostNapisane: 15 maja 2006, o 16:35 
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit

ja oglÄ?da??em 3 czÄ???ci, ale nie czyta??em ksiÄ???ek :cry:

Tytuł:
PostNapisane: 6 sierpnia 2007, o 23:07 

Książkę warto przeczytać przed obejrzeniem filmu, wtedy ma w sobie taki dodatkowy plus bo działa nasza wyobraźnia, co jest ciekawsze. Jednak w książce nie usłyszmy genialnej muzyki Johna Williamsa co jest wielkim atutem filmu:)

Strefa czasowa: UTC + 1