Forum Dinozaury.com
http://www.forum.dinozaury.com/

[Opis] Ciconia minor
http://www.forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=14&t=2158
Strona 1 z 1

Autor:  Piotr G. [ 25 czerwca 2008, o 19:40 ]
Tytuł:  [Opis] Ciconia minor

CICONIA MINOR (Harrison, 1980)


Systematyka:
Rząd: Brodzące – Ciconiiformes
Rodzina: Bocianowate – Ciconiidae
Szczep: Bociany właściwe – Ciconini

Etymologia:
Drugi człon nazwy łacińskiej oznacza „mały”. Gatunek nazwano tak ze względu na to, że znaleziony okaz jest mniejszy od wszystkich innych gatunków rodzaju do którego należy.

Znalezione szczątki:
Tylko holotyp – dystalny koniec lewej kości udowej (BMNH A-4400), znaleziony i prezentowany przez L.S.B. Leakey’a, w 1935 r.

Lokalizacja:
W. Rusinga na J. Wiktorii w Kenii (Afryka). Materiał datowany jest na dln. miocen.

Charakterystyka:
Znaleziony okaz jest dystalnym końcem lewej kości udowej z przyległym fragmentem trzonka. Skamieniałość jest dobrze zachowana i jest tylko nieznacznie skruszona na proksymalnym końcu. Niniejszy fragment kostny posiada wszystkie cechy charakterystyczne dla rodzaju Ciconia. W szczegółach swojej budowy jest bardzo podobny do kości udowej współczesnych gatunków – bociana białego (Ciconia ciconia) i bociana czarnego ( Ciconia nigra), jednak u tych dwóch ostatnich analogiczny fragment jest prawie dwukrotnie większy od tego u C. minor. Od bociana białoszyjego (Ciconia episcopus) i białobrzuchego (Ciconia abdimi) oraz kleszczaków (Anastomus sp.) różni się posiadaniem dużo większej i szerszej bruzdy rzepkowej, a także mniej wystającym i bardziej tępym zewnętrznym kłykciem. W porównaniu z bocianem białobrzuchym (C.abdimi) ma wewnętrzny kłykieć mniej wystający w kierunku dystalnym. Kleszczaki (Anastomus sp.) mają bruzdę rzepkową dystalnie płytszą. C.minor różni się od dławigadów (Mycteria sp.) posiadaniem mniejszej i proporcjonalnie grubszej powierzchni w regionie bruzdy rzepkowej oraz bardziej wystającym do tyłu zewnętrznym kłykciem, który jest również dystoproksymalnie dłuższy. U żabiru afrykańskiego (Ephippiorhynchus senegalensis) analogiczny fragment kostny jest większy i proporcjonalnie węższy, natomiast bruzda rzepkowa jest głębsza a zewnętrzny kłykieć dystoproksymalnie krótszy.
Wszystkie znane gatunki bocianów żyjących na terenie Europy w okresie miocenu i pliocenu były większe od C.minor. Paleoephippiorhynchus edwardsi (Lydekker, 1891) z wczesnego miocenu Francji był w przybliżeniu pięciokrotnie większy od C.minor. Ciconia gaudryi (Lambrecht, 1933), którego szczątki znaleziono w Grecji (Pikermi), w pokładach dolnoplioceńskich, był większy od współcześnie żyjącego bociana białego (Ciconia ciconia), a zatem również od C.minor. Harrison (1980) porównywał szczątki tego gatunku również z dwoma znaleziskami, które uważa się obecnie za nie należące do bocianowatych. Były to Pelagopappus magnus (Milne-Edwards, 1868) z wczesnego miocenu Francji i Amphipelagus majori (Lydekker, 1891) z dln. pliocenu W. Samos w Grecji. Ten pierwszy gatunek był w przybliżeniu wielkości bociana białego (C.ciconia), natomiast drugi wielkości C.gaudryi.

Geologiczne otoczenie skamieniałości:
W tym samym miejscu i czasie znaleziono również szczątki innych gatunków ptaków. Były to:
-kopalny gatunek flaminga Phoenicopterus aethiopicus
-szczątki jastrzębia Accipiter cf. tachiro
-niezidentyfikowany gatunek frankolina Francolinus sp.
Na tej samej wyspie w 1955r. znaleziono skamieniałości wczesnego hominida Proconsul africanus, natomiast na innej wyspie – Maboko odkryto szczątki bliżej nieokreślonego przedstawiciela rodzaju Ciconia sp.(być może należące do bociana białego lub czarnego) oraz dropia cf. Chlamydotis undulatus, jednak skamieniałości z tej drugiej lokalizacji są nieco młodsze i pochodzą z śr. miocenu.

Bibliografia:
Harrison, C.J.O. 1980. Fossil birds from Afrotropical Africa in the collection of the British Museum (Natural History). Ostrich 51: 92-98.

Autor:  Tomasz [ 25 czerwca 2008, o 20:33 ]
Tytuł: 

Kolejny świetny opis Piotrka :D

Ps
Parę usterek:
Cytuj:
na to Ĺźe znaleziony

przecinek

Cytuj:
Leakey’a ,

Cytuj:
rzepkowej ,

niepotrzebna spacja

Cytuj:
bocianĂłw

nie lepiej będzie "bociana"?

Cytuj:
C.Abdimi

>C. abdimi

Cytuj:
(Anastomus sp.)

czy "sp." się kursywuje?

Cytuj:
C.Minor

>C. minor

Cytuj:
Lydekker,1891

Cytuj:
Lambrecht,1933

Cytuj:
Milne-Edwards,1868

Cytuj:
Harrison,1980

spacja po przecinku

Cytuj:
C.Ciconia (...) C.Gaudryi

>C. ciconia
>>C. gaudryi

Autor:  Piotr G. [ 25 czerwca 2008, o 21:02 ]
Tytuł: 

Bardzo dziękuje!
Błędy poprawiłem.
Pozdrawiam
Piotrek

Autor:  d_m [ 25 czerwca 2008, o 21:43 ]
Tytuł: 

No to ja też się czepnę :P Nazw jednostek ponadrodzajowych nie kursywujemy :wink:

Autor:  Piotr G. [ 26 czerwca 2008, o 16:00 ]
Tytuł: 

Dziękuje Dawid! Poprawiłem.
Pozdrawiam
Piotrek

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/