Eoconfuciusornis gen. nov.

Czyli o potomkach dinozaurów - zwierzętach z kladu Avialae
Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Eoconfuciusornis gen. nov.

Post autor: Daniel Madzia »

Zhang, F., Zhou, Z. & Benton, M.J. 2008. A primitive confuciusornithid bird from China and its implications for early avian flight. Science in China Series D-Earth Sciences 2008 51(5): 625-639.

Confuciusornithids, lived from 120―125 million years ago, form a basal bird group and include the oldest birds with horny beaks. Here we describe Eoconfuciusornis zhengi, gen. et sp. nov. from the Early Cretaceous Dabeigou Formation (131 Ma) in Fengning, Hebei Province, northern China. It represents a new and, more primitive than other known, member of this group and extends the lifespan of this family to 11 Ma, the longest of any known Early Cretaceous avian lineages. Furthermore, Eoconfuciusornis and its relatives present many osteological transformations, such as the size increase of the deltopectoral crest of the humerus and the keel of the sternum, apparently an adaptation toward improved flight in the evolution of the Confuciusornithidae.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Moje tłumaczenie:
Konfucjuszornitydy, żyjące 120-125 milionów lat temu, tworzą bazalną grupę ptaków i zawierają te najstarsze, u których stwierdzono obecność rogowego dzioba. Właśnie opisano nowy rodzaj i gatunek - Eoconfuciusornis zhengi, pochodzący z wczesnokredowej formacji Dabeigou (131Ma) znajdującej się w Fengning w prowincji Hebei w północnych Chinach. Eoconfuciusornis to nowy i najbardziej prymitywny członek tej grupy ptaków. Rozszerza on zasięg czasowy rodziny o 11Ma, co czyni Confuciusornithidae najdłużej żyjącą rodziną wczesnokredowych ptaków. Eoconfuciusornis i jego krewni posiadają wiele zmian w szkieletach, takich jak wyrostek grzebieniasty na kości ramiennej i grzebień na mostku, które są adaptacjami zmierzającymi do poprawy zdolności do lotu w ewolucji Confuciusornithidae.
Ostatnio zmieniony 30 kwietnia 2008, o 20:46 przez nazuul, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

nazuul pisze:(...)Konfucjuszornitoidy(...)
Konfucjuszornitidy lub konfucjuszornitydy (nie wiem dokladnie jaka wersja jest poprawna - spotkalem sie z obiema), a na pewno nie "konfucjuszornitoidy", bo chodzi o "rodzine" (a nie "nadrodzine"). ;)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Racja, też mi to dziwnie brzmiało, ale już poprawiłem. Zrobiłem z końcówką "ydy", bo się z nią częściej spotykam. Nie mówię tu o konfucjuszornitydach, tylko ogólnie o dinozaurach. Ale nie wiem która wersja jest poprawniejsza. Wydaje mi się że przez "y" jest łatwiej wymówić.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Piotr G.
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 162
Rejestracja: 17 lipca 2007, o 18:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotr G. »

Witam!
O tym odkryciu słyszałem już pod koniec listopada od prof. A.Elżanowskiego. Napisał mi wtedy "okaże się czy jest to nowy gatunek", no i okazało się.
Co do pisowni spotkałem sie jeszcze z trzecią formąi - konfucjusornitidy. Nie wiem jaka nazwa jest poprawna ale ta brzmi najładniej. Te "sz" jakoś mi nie pasuje.
Danielu masz może dostęp do full pdf-a?
Pozdrawiam
Piotrek
GW OTOP

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Piotr G. pisze:Danielu masz może dostęp do full pdf-a?
Przeslalem Ci PW. ;)

Awatar użytkownika
Piotr G.
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 162
Rejestracja: 17 lipca 2007, o 18:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotr G. »

Bardzo dziekuje Danielu!!!!
Pozdrawiam
Piotrek
GW OTOP

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Piotr G. pisze: Co do pisowni spotkałem sie jeszcze z trzecią formąi - konfucjusornitidy. Nie wiem jaka nazwa jest poprawna ale ta brzmi najładniej. Te "sz" jakoś mi nie pasuje.
Według mnie "Sz" powinno być, bo rodzaj Confuciusornis nazwano na cześć Konfucjusza.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Piotr G.
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 162
Rejestracja: 17 lipca 2007, o 18:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Piotr G. »

Mimo wszystko uważam że jakoś dziwnie brzmi te "sz". Niech zajmie się tym prof. J.Bralczyk lub J.Miodek. Póki co przyjmijmy więc że nazwa konfucjuszornis jest najbardziej poprawna.
Pozdrawiam
Piotrek
GW OTOP

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Post autor: Utahraptor »

Ja popieram Piotra :) "s" brzmi lepiej :mrgreen: .
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Nie znam zasad spolszczania nazw, nie piszecie o nich więc zakładam, że są jakieś zasady ogólne, ale szczegółowych dyrektyw nie ma. Otóż, "lepsze brzmienie" jest rzeczą względną, ale wg większości lepiej jest z "s". Natomiast z pewnością "sz" oddaje lepiej etymologię nazwy.
A wikipedia podaje jeszcze inaczej - Konfuciuzornis.
Teraz myślę, że najlepiej bedzie jednak tak, jak podają Utahraptor i Piotr G, przez "s", bo ładnie brzmi.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ