Forum Dinozaury.com
http://www.forum.dinozaury.com/

Pióra w bursztynie
http://www.forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=14&t=1779
Strona 1 z 1

Autor:  Tomasz Singer [ 22 lutego 2008, o 09:24 ]
Tytuł:  Pióra w bursztynie

Ostatnio ukazał się artykuł o znalezieniu w bryle bursztynu na zachodzie Francji wieku wczesnokredowego kilku piór. Mają one stosunkowo prymitywną budowę i należały zapewne do prymitywnego ptaka lub do nieptasiego teropoda. :wink:

Autor:  nazuul [ 22 lutego 2008, o 09:30 ]
Tytuł: 

A mógłby Pan podać jakiegoś linka? Czy nie ma?

Edit hehe znalazłem: http://www.freerepublic.com/focus/f-news/1974285/posts

Autor:  Tomasz Singer [ 22 lutego 2008, o 09:43 ]
Tytuł: 

Niestety nie mogę podac żadnego.
Artykuł został zatwierdzony przez Proceding Royal Society ser. B :wink:

Autor:  Utahraptor [ 22 lutego 2008, o 15:21 ]
Tytuł: 

Cytuj:


Artykuł ewolucyjny, w zasadzie nie opisuje tych piór, lecz wnioski, które moim zdaniem przeceniają znalezisko. Co oczywiście nie zmienia faktu, że to jest bardzo ciekawe znalezisko.

Autor:  skrecu [ 23 lutego 2008, o 18:49 ]
Tytuł: 

Tomasz Singer napisał(a):
Niestety nie mogę podac żadnego.
Artykuł został zatwierdzony przez Proceding Royal Society ser. B :wink:


no wiesz co nie spodziewalem sie ze nie powiesz koledze o darmowym dostepie do tego art :)

nawiasem mowiac tam obok jest ciekawszy o najstarszym znanym zajeczaku :)
cos dla mnie

Autor:  Tomasz Singer [ 24 lutego 2008, o 11:57 ]
Tytuł: 

Przepraszam, nie wiedziałem, że dostęp tam jest bezpłatny. :oops:
W przyszłości jak będę coś wiedział to osobiście to powiadomię osobiście. :wink:

Autor:  KrzysiekLichota [ 18 marca 2008, o 09:50 ]
Tytuł: 

właśnie dotarły wiadomości o tym na oneta
Cytuj:
Fizycy zbadali piĂłra z epoki dinozaurĂłw
Fizycy z Grenoble prześwietlili znakomicie zachowane pióra z czasów dinozaurów, "zaklęte" w bursztynie. Przed kilku laty znaleziono je w kopalni na zachodzie Francji - informują paleontolodzy z uniwersytetu w Rennes na łamach "Proceedings of the Royal Society B".
Najnowsze badania wykazały, że siedem piór, liczących sto milionów lat, ma cechy zarówno pióropodobnych struktur występujących u dwunogich dinozaurów, teropodów, jak i piór ptasich. Zdaniem Vincenta Perrichot z Museum fuer Naturkunde w Berlinie, oznacza to, że można je traktować jako "brakujące ogniwo" w ewolucji piór od dinozaurów do ptaków.

Naukowcy nie są pewni, czy pióra należały do dinozaura, czy do ptaka. Odkopali jednak w pobliżu zęby dwóch dinozaurów. Gatunek ten - według najnowszej wiedzy - mógł być opierzony. - Bardziej prawdopodobne jest zatem, że pióra należały do dinozaurów nie zaś do ptaków - uważa Perrichot. Bursztyn znaleziono w 2000 r. w kopalni w Poitou-Charentes w zachodniej Francji.REKLAMA Czytaj dalej

Następnie fizycy z Europejskiego Centrum Promieniowania Synchrotronowego w Grenoble skanowali bursztyn w celu zbadania budowy piór. Okazało się, że jest ona dość prymitywna i przypomina pióra ptasie stanowiące część puchu. Brakowało im na przykład haczyków, które sprawiają, że delikatne promyki pióra łączą się ze sobą. W puchu obecnie żyjących ptaków również brak takich haczyków. Zdaniem naukowców, gdyby dzisiaj ptaki posiadały takie pióra, nie potrafiłyby latać.

Pióra wyewoluowały prawdopodobnie u nielotnych dinozaurów po to, by zatrzymywać w ich ciałach ciepło. Taką funkcję szczególnie dobrze spełnia puch. Dopiero później zaczęły odgrywać rolę w lataniu. Naukowcy spierają się jednak, czy bezpośredni przodek ptaków wspinał się na drzewa i stamtąd szybował, czy też był naziemnym dinozaurem, który rozpędzał się używając nóg i dzięki temu wbijał się w powietrze.

Zdaniem naukowców znalezione pióra odznaczają się cechami przejściowymi pomiędzy prymitywnym puchem a bardziej zaawansowanymi piórami o kształcie lepiej przystosowanym do lotu. Jak podkreślają, ten najbardziej krytyczny moment w ewolucji piór nigdy nie został zaobserwowany w materiale kopalnym. Dodają, że jego brak był dotąd argumentem przytaczanym przez kreacjonistów przeciwko teorii ewolucji. Obecnie stracili oni ten argument.

Pióra są o około 50 mln lat młodsze od pra-ptaka archaeopteryksa, który żył około 150 mln lat temu. Posiadacz piór jest bezpośrednim przodkiem wyłącznie późnych dinozaurów, ale bardzo prawdopodobne, że jego pióra posiadają cechy bardziej archaiczne. Osobnik nie jest formą przejściową, może jednak posiadać przejściowe cechy.

Jak podkreślają naukowcy, potrzebnych więcej próbek bursztynów. - Mamy nadzieję, że nasze badania zachęcą teraz ludzi do przyglądania się bursztynom pod kątem poszukiwanie piór dinozaurów - piszą.

całoścć oczywiście z onetu

Autor:  Dino [ 19 marca 2008, o 16:07 ]
Tytuł: 

krzysiu_dino napisał(a):
Odkopali jednak w pobliżu zęby dwóch dinozaurów. Gatunek ten - według najnowszej wiedzy - mógł być opierzony.


Wiadomo coś więcej o tym odkryciu?

Autor:  KrzysiekLichota [ 19 marca 2008, o 17:51 ]
Tytuł: 

onet nic o tym nie wie

Autor:  skrecu [ 19 marca 2008, o 18:42 ]
Tytuł: 

Tomasz Singer napisał(a):
Przepraszam, nie wiedziałem, że dostęp tam jest bezpłatny. :oops:
W przyszłości jak będę coś wiedział to osobiście to powiadomię osobiście. :wink:


masz racje, czasopismo nie jest bezplatne..po roku dopiero jest 'uwalniane' ale czesc art in press badz online first ma status otwarty wiec warto tam zagladac raz na jakis czas

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/