Strona 1 z 1

[OPIS] Ciconia lucida

: 9 lutego 2008, o 18:23
autor: Piotr G.
CICONIA LUCIDA Kurochkin,1982

Kopalny gatunek bociana, odkryty w Kotlinie Wielkich Jezior, w zach. cz. Mongoli (pn.brzeg J.Chirgis-nur), w pokładach datowanych na śr.pliocen.
Holotyp (No.3222-15), stanowi dystalna cz. prawej kości nadgarstkowo-śródręcznej; in. materiału do tej pory nie znaleziono.
Kurochkin (1982), porównywał znalezisko ze współczesnymi rodzajami rodziny bocianowatych (Ciconiidae)- Jabiru, Mycteria, Leptoptilos oraz Ciconia i stwierdził że jest ono najbardziej podobne do rodzaju Ciconia. Zaznaczył przy tym że nie mógł przeprowadzić porównania z rodzajami Anastomus i Ephippiorhynchus, ze względu na brak okazów w serii porównawczej.
Ciconia lucida miał większe rozmiary od obu porównywanych gatunków rodzaju Ciconia - bociana białego (Ciconia ciconia) i bociana czarnego (Ciconia nigra).
Gatunek ten różni się od współczesnego bociana białego (Ciconia ciconia), szczegółami budowy kości nadgarstkowo-śródręcznej. Dystalna cz. kości sródręcza wiekszej (III) jest masywniejsza i szersza.Wnętrze spojenia między kością śródręcza większą (III) i kością sródręcza skrzydełkową (II) położone jest bardziej proksymalnie.
U Ciconia lucida kość śródręcza większa (III), łagodniej przechodzi do powierzchni stawowej palca tylnego, natomiast u bociana białego (Ciconia ciconia), dystalna cz. kończy się oddzielnymi, b. wyraźnymi wzniesieniami. Struktura tej cz. kości nadgarstkowo-śródręcznej jest nieco podobna do tej u innego współczesnego gatunku bociana czarnego (Ciconia nigra). U tego gatunku wzniesienie dystalnego końca kości nadgarstkowo-śródręcznej jest jednak mniejsze. U Ciconia lucida bruzdy prostownicze Sulcus extensoris digitorum communis i Sulcus extensoris indicis longi przechodzą w dystalnym kierunku do poziomu środka spojenia miedzy sródręczem, a u bociana czarnego (Ciconia nigra), są stosunkowo daleko dystalnie przeciągnięte. U bociana białego (Ciconia ciconia), dochodzą jedynie do 1/3 proksymalnej cz.spojenia.
W strukturze dwóch zrośniętych palców skrzydła u Ciconia lucida i bociana białego (Ciconia ciconia), różnice nie występują, ale u bociana czarnego (Ciconia nigra), przestrzeń międzyśródręczna jest mniejsza. Może to byc jednak spowodowane mniejszym rozmiarem bociana czarnego(Ciconia nigra).
Znalezisko nie zostało porównane z innym dużym, kopalnym gatunkiem bociana Ciconia maltha, z grn.pliocenu i plejstocenu Ameryki Pn., mimo mnogości znalezionych szczątów tego gatunku. Kurochkin(1982), usprawiedliwiał to brakiem szczegółowego opisu kości nadgarstkowo-śródręcznej tego gatunku w literaturze.
Ciconia lucida należałoby również porównać z innym dużym gatunkiem bociana Ciconia kahli, odkrytym później (Haarhoff,1988), w dolnoplioceńskich pokładach Afryki Południowej.


Opis wg.:
Kurochkin E.N. 1982 New birds from the Pliocene sites of Mongolia.
Ornitologia 17:150-154[In Russian]

SPECJALNE PODZIĘKOWANIA DLA ALENY KRYVULKI ZA POMOC W TŁUMACZENIU I CIERPLIWOŚÄ†.BEZ NIEJ TEN OPIS BY NIGDY NIE POWSTAŁ.

: 3 sierpnia 2008, o 17:44
autor: hanys
Ciconia lucida miał wieksze rozmiary

większe
kością sródręcza większą (III) i kością sródręcza skrzydełkową (II)

śródręcza
oddzielnymi, b.wyraĹźnymi wzniesieniami
wyraĹşnymi
do poziomu środka spojenia miedzy sródręczem,
śródręcza
odkrytym póşniej (Haarhoff,1988)
później
i spacja w kilku miejscach