Forum Dinozaury.com
http://www.forum.dinozaury.com/

[OPIS] Palaeoephippiorhynchus dietrichi
http://www.forum.dinozaury.com/viewtopic.php?f=14&t=1683
Strona 1 z 1

Autor:  Piotr G. [ 10 stycznia 2008, o 19:11 ]
Tytuł:  [OPIS] Palaeoephippiorhynchus dietrichi

PALAEOEPHIPPIORHYNCHUS DIETRICHI Lambrecht,1930

Jest to najstarszy znany gatunek rodziny bocianowatych - Ciconidae (poza słabo udokumentowanym znaleziskiem Eociconia sangequanensis, z Chin).
Holotyp składa się z prawie kompletnego dzioba i żuchwy, oraz przyległej potylicznej okolicy czaszki (okaz znajduje się w Stuttgarcie). Szczątki te znaleziono w pn. cz. Qasr Qarun (Formacja Jebel Quatrani, prowincja Fayum,Egipt), w pokładach z dln. oligocenu.
Z tej samej formacji Olson, Rasmussen i Simons (1987), opisali dalszy koniec kości piszczelowo-stępowej (DPC 2347), który próbnie przypisali do tego gatunku. Okaz ten jest nieco wytarty. Wg. autorów wykazuje podobieństwo do rodziny bocianowatych (Ciconidae), oraz różni się od nieco podobnych morfologicznie rodzin trzewikodziobów (Balaenicipitidae) i kondorowatych (Vulturidae), wąskim rowkiem na ścięgna oraz odmiennym międzykłykciowym dołkiem. Od innych przedstawicieli rodziny bocianowatych (Ciconidae), różni się względnie większą międzykłykciową szerokością, poprzeczną bruzdą nadścięgnową na zgarbieniu oraz mniejszym dalszym otworem ścięgnowym. Rozmiarami znalezisko jest zbliżone do analogicznych elementów u współczesnych rodzajów Leptoptilos i Jabiru, na podstawie czego można przypuszczać że był to gatunek podobnej wielkości.
Holotyp wykazuje pewne podobieństwo w morfologii dzioba do współczesnego rodzaju Ephippiorhynchus, podczas gdy skamieniała kość piszczelowo-stępowa różni się od wszystkich żyjących obecnie rodzajów. Na podstawie podobieństw w budowie dzioba można przypuszczać, że był to gatunek o podobnych preferencjach pokarmowych do współczesnych przedstawicieli rodzaju Ephippiorhynchus, a więc silnie związany ze środowiskiem wodnym.
Olson, Rasmussen i Simons (1987), zauważają że chociaż oba okazy łączy miejsce znaleziska i morfologiczne różnice ze współczesnymi rodzajami, istnieje możliwość że reprezentują one dwa odrębne gatunki.

Opis wg.:
http://www.sil.si.edu/smithsoniancontri ... P-0062.pdf

Autor:  hanys [ 3 sierpnia 2008, o 17:48 ]
Tytuł: 

Cytuj:
Szczatki te znaleziono

szczątki
Cytuj:
oba okazy łaczy miejsce

łączy
i spacje tak jak o w opisie Palaeoephippiorhynchus edwardsi

Autor:  Piotr G. [ 5 sierpnia 2008, o 17:08 ]
Tytuł: 

Dzięki Hanys! Błędy poprawiłem, oprócz Palaeoephippiorhynchus edwardsi, ponieważ znalazłem nowe materiały dotyczące tego gatunku. Po zlocie zajme sie tym.
Pozdrawiam
Piotrek

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/