Strona 1 z 1

[Opis] Goyocephale (gojocefale)

: 30 grudnia 2008, o 14:44
autor: Riloy
Aktualna wersja niżej - post nazuula

Gojocefal

Niewielki, zwinny gojocefal jest jednym z najstarszych dinozaurów grubogłowych. Miał on rodzaj kostnej półki, wystającej z tylnej części jego płaskiej czaszki i otaczającej kręgiem tył jego głowy. Powierzchnia głowy gojocefala była szorstka i nierówna. Dinozaur ten żył w grupach, które pasły się razem, zrywając swoimi dziobami nisko rosnące rośliny. W okresie godowym gojocefal używał swojej grubej czaszki do walk z rywalami o względy partnerek. Chociaż tradycyjnie uważa się, że samce walczyły zderzając się głowami, to bardziej prawdopodobne kest, że przepychały się całym ciałem. Dzięki wysmukłym nogom i kościom udowym gojocefal był szybkim biegaczem. Podczas biegu wyprężał do tyłu swój ogon dla zachowania równowagi. Najlepszą obroną gojocefala przed atakiem drapieżnika była właśnie ucieczka.

Lokalizacja skamieniałości: Mongolia
Pożywienie: roślinożerny
Nazwa łacińska: Goyocephale
Długość: od 2 do 3 m
Wysokość: nieznana
Masa ciała: 7 kg
Znaczenie nazwy: "ozdobiona głowa"; ze względu na znajdujące się na głowie kolce i guzy.
Galeria: Brak.

Re: [Opis] Gojocefal

: 30 grudnia 2008, o 16:28
autor: nazuul
informacje o trybie życia i zderzaniu się głowami to tylko domysły :wink: Poprawione:
Autor: Riloy, Maciej Ziegler, Korekta: Tomasz Singer, Marcin Szermański, Daniel Madzia, hanys, Tomasz Sokołowski pisze:Goyocephale (gojocefal)
długość: > 2,5 m
masa: > 80 kg
czas: 84-73 Ma (późny santon-środkowy kampan)
miejsce: Mongolia - Ajmak południowochangajski (nienazwana formacja skalna)
klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Pachycephalosauria
Pachycephalosauridae


Niewielki, zwinny gojocefal jest jednym ze starszych dinozaurów grubogłowych. Miał on rodzaj kostnej półki, wystają…cej z tylnej części jego płaskiej czaszki i otaczają…cej kręgiem tył jego głowy. Powierzchnia głowy gojocefala była szorstka i nierówna. Gojocefal miał w żuchwie spory kłopodobny zą…b.

Etymologia
"Ozdobna głowa" (mong. Goyo + gr. cephale). Epitet gatunkowy honoruje wybitnego amerykańskiego mongolistę Prof. Ovena Lattimore'a.

Materiał kopalny
Holotyp (GI SPS 100/1501) to dość kompletna czaszka, żuchwa i częściowy szkielet pozaczaszkowy - m.in. część kończyn górnych, żebro, kość krzyżowa, przednia część ogona, fragmenty kończyn tylnych (zob. rys.). Prawdopodobnie są to szczątki niedorosłego osobnika.

Paleobiologia
Dinozaur ten prawdopodobnie żył w grupach, które pasły się razem, zrywają…c swoimi dziobami nisko rosną…ce rośliny. W okresie godowym gojocefal mógł używać swojej grubej czaszki do walk z rywalami o względy partnerek. Chociaż tradycyjnie uważa się, że samce walczyły zderzają…c się głowami, to możliwe jest także, że przepychały się całym ciałem. Znaleziono jedynie fragmenty kończyn tylnych, ale można przypuszczać, że dzięki wysmukłym i długim nogom gojocefal był szybkim biegaczem. Podczas biegu jego ogon był skierowany do tyłu, dla zachowania równowagi. Najlepszą… obroną… gojocefala przed atakiem drapieżnika była właśnie ucieczka. Możliwe, że mógł próbować uderzyć głową… drapieżnika, który go zaatakował.

Spis gatunków:
Goyocephale Perle, Maryańska i Osmólska, 1982
G. lattimorei Perle, Maryańska i Osmólska, 1982

Obrazek
Autor: Brian Franczak http://animals.howstuffworks.com/dinosa ... ephale.htm

Obrazek
Autor: Jaime Headden http://qilong.wordpress.com/2010/06/19/ ... dinosaurs/

Obrazek
Autor: Jaime Headden http://qilong.wordpress.com/2011/04/07/ ... -dinofuzz/

Źródła:
Perle, A., Maryańska, T., & Osmólska, H. (1982) "Goyocephale lattimorei gen. et sp. n., a new flat-headed pachycephalosaur (Ornithischia, Dinosauria) from the Upper Cretaceous of Mongolia" Acta Palaeontologia Polonica, 27, 115-127.

Maryańska, T., Chapman, R.E. & Weishampel, D.B. (2004) "Pachycephalosauria" [w:] Weishampel, D.B., Dodson, P. & Osmólska, H. "The Dinosauria" Berkeley and Los Angeles: University of California Press, 464-477.

Sullivan, R.M. (2006). "A taxonomic review of the Pachycephalosauridae (Dinosauria: Ornithischia)." New Mexico Museum of Natural History and Science Bulletin, 35: 347-365.

Paul, G.S. (2010) "The Princeton Field Guide to Dinosaurs" wyd. Princeton University - Princeton i Oxford

: 30 grudnia 2008, o 16:31
autor: Riloy
Ok pasuje ale skad masz ten obrazek? nigdzie go nie znalalem... :O

: 30 grudnia 2008, o 16:35
autor: nazuul
http://www.google.com ->> grafika ->> wpisujesz Goyocephale ->> enter ->> i masz sporo obrazkĂłw :)

Fajnie by było gdybyś od razy przyjmował taka formę opisu, jaka jest w ED i jaką ja zastosowałem

: 30 grudnia 2008, o 16:41
autor: Riloy
Spoko... Po prostu mam wlasny styl :P ale robta co chceta. a w google jak wpisawylem to wyskakiwalo mi wszystko tylko nie gojocefal ale teraz juz wiem o co kaman: Goyocephale a nie gojocefal :)

Re: [Opis] Gojocefal

: 30 grudnia 2008, o 19:17
autor: Daniel Madzia
nazuul pisze:Goyocephale (gojocefal)
"gojocefale" (choc zupelnie poprawnie powinno byc "gojokefale", tak samo jak "trikeratops", "keratozaur", "pachykefalozaur", "kelurozaury" itp., ale tak wymawiaja tylko Grecy). :)

Re: [Opis] Gojocefal

: 30 grudnia 2008, o 19:34
autor: nazuul
Daniel Madzia pisze:
nazuul pisze:Goyocephale (gojocefal)
"gojocefale" (choc zupelnie poprawnie powinno byc "gojokefale", tak samo jak "trikeratops", "keratozaur", "pachykefalozaur", "kelurozaury" itp., ale tak wymawiaja tylko Grecy). :)
:shock: Wszędzie stosuje się końcówkę -cefal. Może dlatego, że gojocefale brzmi jak liczba mnoga?
Zgodnie z sugestią poprawiłem

EDIT
MoĹźe lepiej jednak nie -> http://www.dinozaury.com/forum/viewtopi ... 6312#36312

: 4 maja 2009, o 17:08
autor: hanys
nazuul pisze:Podczas biegu jego ogon byl skierowany do tyłu
był

: 16 maja 2009, o 21:48
autor: Tomasz
Podczas biegu jego ogon był skierowany do tyłu, dla zachowania równowagi.
"Do tyłu" to był chyba cały czas skierowany ;) Może "poziomo w tył" lub "unosił poziomo i prostował ogon"?

: 17 maja 2009, o 07:33
autor: Tomasz Singer
Można jeszcze dodać, że posiadał jeszcze w żuchwie spory kłopodobny ząb. U późniejszych pachycefalozaurów występuje na ogół tylko zagłebienie w górnej szczece, gdzie taki ząb się chował podczas zamykania pyska.

Wklejone :wink: . nazuul

Re: [Opis] Goyocephale (gojocefal)

: 4 lutego 2011, o 15:20
autor: szerman
Aktualna wersja wyżej - post nazuula

Poprawiłem kompozycję, tytuł i miejsce (to na podstawie DD).
Autor: Riloy, Tomasz Singer; Korekta: Maciej Ziegler, Marcin Szermański, Daniel Madzia, hanys, Tomasz Sokołowski pisze:Goyocephale (gojocefal)
Długość: ok. 2-3 m
Wysokość: ok. 0,7-1 m
Masa: 50-100 kg
Czas: późna kreda (późny santon - środkowy kampan; 83-75 Ma)
Miejsce: Mongolia (Ovorkhangai); nienazwana warstwa skalna

Klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Cerapoda
Marginocephalia
Pachycephalosauria
Pachycephalosauridae

Materiał kopalny:
Holotyp (GI SPS 100/1501) to dość kompletna czaszka, żuchwy i częściowy szkielet pozaczaszkowy - część kończyn górnych, żebro, kość krzyżowa, przednia część ogona, fragmenty kończyn tylnych.

Opis:
Niewielki, zwinny gojocefale jest jednym z najstarszych dinozaurów grubogłowych. Miał on rodzaj kostnej półki, wystają…cej z tylnej części jego płaskiej czaszki i otaczają…cej kręgiem tył jego głowy. Powierzchnia głowy gojocefala była szorstka i nierówna. Dinozaur ten prawdopodobnie żył w grupach, które pasły się razem, zrywają…c swoimi dziobami nisko rosną…ce rośliny. W okresie godowym gojocefal mógł używać swojej grubej czaszki do walk z rywalami o względy partnerek. Chociaż tradycyjnie uważa się, że samce walczyły zderzają…c się głowami, to możliwe jest także, że przepychały się całym ciałem. Znaleziono jedynie fragmenty kończyn tylnych, ale można przypuszczać, że dzięki wysmukłym i długim nogom gojocefal był szybkim biegaczem. Podczas biegu jego ogon był skierowany do tyłu, dla zachowania równowagi. Najlepszą… obroną… gojocefala przed atakiem drapieżnika była właśnie ucieczka. Możliwe, że mógł próbować uderzyć głową… drapieżnika, który go zaatakował. Gojocefale miał w żuchwie spory kłopodobny zą…b. U późniejszych pachycefalozaurów występuje na ogół tylko zagłębienie w górnej szczęce, gdzie taki zą…b się chował podczas zamykania pyska.

Etymologia:
Nazwa rodzajowa Goyocephale znaczy "ozdobiona głowa" ze względu na znajdują…ce się na głowie kolce i guzy.

Spis gatunków:
Goyocephale Perle, Maryańska i Osmólska, 1982
G. lattimorei Perle, Maryańska i Osmólska, 1982

Re: [Opis] Goyocephale (gojocefale)

: 26 maja 2020, o 14:40
autor: Tomasz Singer
Mam poważną uwagę co do systematyki tego rodzaju, przede wszystkim zaliczaniem go do rodziny Pachycephalosauridae i nawet do podrodziny Pachycephalosaurinae, kiedy był raczej bazalnym przedstawicielem Pachycephalosauria.

Re: [Opis] Goyocephale (gojocefale)

: 26 maja 2020, o 17:52
autor: nazuul
Według tradycyjnej hipotezy filogenetycznej Pachycephalosauria. Od 10 lat raczej ląduje w Pachycephalosaurinae, jak większość Pachycephalosauria. Podejrzewam, że to właśnie konsensus.
Np. (ta druga jest cytowana w artykule w tabelce przy Pachycephalosaurinae):
Longrich, N.R., Sankey, J., Tanke, D. (2010). "Texacephale langstoni, a new genus of pachycephalosaurid (Dinosauria: Ornithischia) from the upper Campanian Aguja Formation, southern Texas, USA". Cretaceous Research. 31 (2): 274–284. https://doi.org/10.1016/j.cretres.2009.12.002
Evans, D., Schott, R., Larson, D. et al. The oldest North American pachycephalosaurid and the hidden diversity of small-bodied ornithischian dinosaurs. Nat Commun 4, 1828 (2013). https://doi.org/10.1038/ncomms2749
Schott, R.K.; Evans, D.C. (2016). "Cranial variation and systematics of Foraminacephale brevis gen. nov. and the diversity of pachycephalosaurid dinosaurs (Ornithischia: Cerapoda) in the Belly River Group of Alberta, Canada". Zoological Journal of the Linnean Society. https://doi.org/10.1111/zoj.12465.

Re: [Opis] Goyocephale (gojocefale)

: 26 maja 2020, o 18:47
autor: szerman
Ten konsensus dotyczący możliwej klasyfikacji zdaje się być już zaznaczony w ED:
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/wiki/Goyocephale

Choć dość zwięźle. Ważne, że ostatni pewnik w klasyfikacji to Pachycephalosauria.