[Opis] Aletopelta

Wszystko o doskonale chronionych "pancernych jaszczurach"
Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

[Opis] Aletopelta

Post autor: dilong »

Aletopelta coombsi
D??ugo??Ä?: 4m
Wysoko??Ä?: 1,2m
Waga: 0,5t
Okres wystÄ?powania: p????na kreda- kampan- 83-71mlt
Miejsce odkrycia: USA- Kalifornia, okolice San Diego
Odkrywcy: Ford i Kirkland 2001
Klasyfikacja:
Ornitischia
Thyreophora
Eurypoda
Ankylosauria
Ankylosauridae
Aletopelta
A. coombsi
Aletopelta znaczy "wÄ?drujÄ?ca tarcza".Nazwa tego dinozaura ("wÄ?drujÄ?ca tarcza") wynika z faktu, i?? dziÄ?ki ruchom p??yt tektonicznych, szczÄ?tki tego zwierzÄ?cia przewÄ?drowa??y na jednej z p??yt z pozycji le??Ä?cej na wysoko??ci obecnego centrum Meksyku w stronÄ? p????nocy. Epitet gatunkowy nadano na cze??Ä? paleontologa Waltera P. Coombsa juniora, za jego pracÄ? i badania nad ankylozaurami, (praca ta zainspirowa??a wielu paleontolog??w). Aletopelta jest ??redniego wzrostu ankylozaurem. SzczÄ?tki tego dinozaura mo??na podziwiaÄ? w Muzeum Historii Naturalnej w San Diego. Znalezisko sk??ada??o siÄ? z ko??ci n??g, ??opatek, ramienia, ko??ci strza??kowej, czaszki i kolc??w oraz 8 zÄ?b??w. Le??a??o ono w formacji Point Loma niedaleko Carlsbad. Mimo i?? nie odnaleziono maczugi, to dziÄ?ki osteodermom w "zbroi" zwierzÄ?cia wiemy, ??e aletopelta to ankylozaur.
Gatunki aletopelty:
Aletopelta Ford i Kirkland 2001
Aletopelta coombsi Ford i Kirkland 2001
Obrazek
Ostatnio zmieniony 21 października 2006, o 15:49 przez dilong, łącznie zmieniany 2 razy.
Geologia UW

d_m

Re: [Opis] Aletopelta

Post autor: d_m »

dilong pisze:Aletopelta znaczy "wÄ?drujÄ?ca tarcza". Takson ten zasugerowa?? Ben Creisler, poniewa?? szczÄ?tki "zawÄ?drowa??y" z Meksyku dziÄ?ki p??ytom tektonicznym.
1) Chyba nie mo??na "zasugerowaÄ? taksonu", mo??na "zasugerowaÄ? nazwÄ?".
2) Napisz ja??niej jak to z tymi p??ytami tektoniczymi by??o - ja wiem (dziÄ?ki Wikipedii :wink: ), ale kto?? czytajÄ?cy EncyklopediÄ? mo??e nie zrozumieÄ? tej "wÄ?dr??wki z Meksyku". Ja bym napisa?? tak: Nazwa tego dinozaura ("wÄ?drujÄ?ca tarcza") wynika z faktu, i?? dziÄ?ki ruchom p??yt tektonicznych, szczÄ?tki tego zwierzÄ?cia przewÄ?drowa??y na jednej z p??yt z pozycji le??Ä?cej na wysoko??ci obecnego centrum Meksyku w stronÄ? p????nocy. A mo??e kto?? jeszcze ja??nie to napisze :?: Moja wersja te?? nie jest idealna.
dilong pisze:NazwÄ? gatunkowÄ? nadano na cze??Ä? paleontologa Waltera P. Coombsa juniora, za jego pracÄ? i badania nad ankylozaurami, (praca ta zainspirowa??a wielu paleontolog??w).
Ja bym napisa?? epitet gatunkowy zamiast nazwa gatunkowa - ale to tylko opcja, niekt??rzy stosujÄ? to pierwsze okre??lenie. Co do ko??ca zdania, nale??a??oby siÄ? zastanowiÄ?, czy wybierasz nawias, czy przecinek :wink:
Dilong pisze:SzczÄ?tki tego dinozaura mo??na podziwiaÄ? w muzeum historii naturalnej w San Diego.
Muzeum Historii Naturalnej - bo chyba chodzi??o o nazwÄ?, a nie o charakter jednostki :wink: Muzeum Ewolucji w Warszawie te?? jest muzeum historii naturalnej :mrgreen:
Dilong pisze:Znalezisko sk??ada??o siÄ? z ko??ci n??g, ??opatek, ramienia, ko??ci strza??kowej, czaszki i kolc??w oraz 8 zeb??w.
Dwukropek, zÄ?b??w.
Dilong pisze:Mimo i?? nieodnaleziono maczugi, to dziÄ?ki osteodermom w "zbroji" zwierzÄ?cia wiemy, ??e aletopelta to Ankylozaur.
Nie_odnaleziono, ankylozaur.

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Re: [Opis] Aletopelta

Post autor: Daniel Madzia »

dilong pisze:(...)w "zbroji" zwierzÄ?cia wiemy, ??e aletopelta to Ankylozaur.
"zbroi" :wink:

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

DziÄ?ki za poprawki oraz m??g??bym was prosiÄ? o znalezienie trochÄ? wiÄ?kszego obrazka aletopelty, bo m??j mo??e wydawaÄ? siÄ? trochÄ? za ma??y :mrgreen: .
Geologia UW

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »

dilong pisze:DziÄ?ki za poprawki oraz m??g??bym was prosiÄ? o znalezienie trochÄ? wiÄ?kszego obrazka aletopelty, bo m??j mo??e wydawaÄ? siÄ? trochÄ? za ma??y :mrgreen: .
Mo??na daÄ? obrazek ankylozaura - przecie?? aletopelta wyglÄ?da??a podobnie.
: http://critters.pixel-shack.com/WebImag ... aurus1.jpg

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [Opis] Aletopelta

Post autor: szerman »

Aktualna wersja:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index.php/Aletopelta

PS pierwszy post w temacie tego boroka od niemal 9 lat! :P
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1227
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: [Opis] Aletopelta

Post autor: Lythronax »

Opis Aletopelta doczekał się poprawy po 7 latach od dodania na ED :)

ODPOWIEDZ