[OPIS] Ignotosaurus

Bazalne dinozauromorfy
Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

[OPIS] Ignotosaurus

Post autor: Utahraptor »

Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Ignotosaurus

Post autor: nazuul »

Widzę, że dałeś do nowej kategorii - Do sprawdzenia, ale jej nie utworzyłeś :wink:
w sumie by trzeba przedyskutować nową kategorię, ja jestem za, ino zawsze na górze opisu była taka ramka
formacja Ischigualasto
dolne warstwy ogniwa Cancha de Bochas (w ED zwykle podaje sie do takiej dokładności)
ok. 230 Ma
różne rzeczy o wieku podają, ale jednak obok type locality jest:
radioisotopic date (...) from and [sic! zapewne miało być "an" - MZ] ashbed located near the type locality (...) has been recalibrated to 231.4 ± 0.3 Ma (...)
późny trias (karnik)
wg niektórych skal nie, w ED jak widać jest przyjęta taka, gdzie to będzie ladyn: http://encyklopedia.dinozaury.com/index.php/Karnik
znaleziono tylko jego dwie kości
jaka jest druga?
na ryc. 5 Ignotosaurus jest w dwóch interwałach, ale nigdzie nie piszą o 2 kościach

to jest rocznik 2013. Na pierwszej stronie cytowanego artykułu jest:
Volume 32, Supplement to Number 6: 10–30
©2013 by the Society of Vertebrate Paleontology
później
Submitted January 19, 2013; revisions received May 27, 2013; accepted June 19, 2013.
w artykule są też cytowane prace z 2013 roku, w tym z tego samego Memoir

tutaj nie jestem pewien, czy jest OK czy nie, więc nie będę sugerował poprawek, tylko zwrócę na to uwagę:
Bardzo przypominała budową silezaura. Różniła się od niego bardziej wyodrębnionymi z talerza biodrowego wyrostkami przed- i zapanewkowym (patrz zdjęcie obok). Ten drugi był poza tym bardziej kwadratowy w przekroju. Miały też mniejsze ślady przyczepów mięśni na końcach.
zdanie 2: co to właściwie znaczy, że są bardziej wyodrębione z talerza? Nie wydaje mi się, żeby były jakieś duże w porównaniu do silezaura, patrząc na ryc. 3 (ani tym bardziej na "zdjęciu obok", na którym nie ma silezaura). Talerz to jest płaska boczna powierzchnia, zaś wyrostki to ta część, która znajduje się przed/za (anterior/posterior) acetabulum, tak?
zdanie 3: nie ma przekroju silezaura w cytowanej pracy
zdanie 4: tego też nie widzę na rysunku
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [OPIS] Ignotosaurus

Post autor: Utahraptor »

Dzięki Nazuul za uwagi
nazuul pisze:Widzę, że dałeś do nowej kategorii - Do sprawdzenia, ale jej nie utworzyłeś :wink:
w sumie by trzeba przedyskutować nową kategorię, ja jestem za, ino zawsze na górze opisu była taka ramka
Spieszyłem się, a przecież sam mogłeś ją dodać. Zajęłoby Ci to mniej czasu, niż napisanie o tym na forum ;) Mam pomysł by podzielić niegotowe opisy na kategorie "do sprawdzenia" (nowe), "do aktualizacji" (opis poprawny, ale brakuje informacji z jakiejś publikacji) i "do poprawy" (występują istotne błędy). Nie jestem zwolennikiem ramki na początku - źle to wygląda.
nazuul pisze: różne rzeczy o wieku podają, ale jednak obok type locality jest:
radioisotopic date (...) from and [sic! zapewne miało być "an" - MZ] ashbed located near the type locality (...) has been recalibrated to 231.4 ± 0.3 Ma (...)
Przecież napisałem "około" :wink: , poza tym z profilu w artykule wynika, że jest to trochę wyżej w profilu, co może odpowiadać tej różnicy.
nazuul pisze:późny trias (karnik)
wg niektórych skal nie, w ED jak widać jest przyjęta taka, gdzie to będzie ladyn: http://encyklopedia.dinozaury.com/index.php/Karnik
To raczej trzeba zmienić skalę w ED, a nie w opisie ;)
nazuul pisze:znaleziono tylko jego dwie kości
jaka jest druga?
na ryc. 5 Ignotosaurus jest w dwóch interwałach, ale nigdzie nie piszą o 2 kościach
Piszą m. in. w etymologii. Niestety nie ilustrują jej. Prawdopodobnie jest kiepsko zachowana.
nazuul pisze:tutaj nie jestem pewien, czy jest OK czy nie, więc nie będę sugerował poprawek, tylko zwrócę na to uwagę:
Bardzo przypominała budową silezaura. Różniła się od niego bardziej wyodrębnionymi z talerza biodrowego wyrostkami przed- i zapanewkowym (patrz zdjęcie obok). Ten drugi był poza tym bardziej kwadratowy w przekroju. Miały też mniejsze ślady przyczepów mięśni na końcach.
zdanie 2: co to właściwie znaczy, że są bardziej wyodrębione z talerza? Nie wydaje mi się, żeby były jakieś duże w porównaniu do silezaura, patrząc na ryc. 3 (ani tym bardziej na "zdjęciu obok", na którym nie ma silezaura). Talerz to jest płaska boczna powierzchnia, zaś wyrostki to ta część, która znajduje się przed/za (anterior/posterior) acetabulum, tak?
zdanie 3: nie ma przekroju silezaura w cytowanej pracy
zdanie 4: tego też nie widzę na rysunku
Talerz biodrowy to iliac blade, czyli część kości nad panewką. Wyrostki, które też można opisać jako zgrubienia w tym talerzu są mniej w niego wtopione, mniej z niego wystają. Nie ma przekroju, ale jest rysunek kości silezaura w cytowanej pracy i na nim wszystko widać (choć nie powiem, że jest w pełni poprawny).
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [OPIS] Ignotosaurus

Post autor: Dino »

Utahraptor pisze:Nie jestem zwolennikiem ramki na początku - źle to wygląda.
Dobrze, że poruszyłeś ten temat. Ramkę powinniśmy zlikwidować, a wszelkie informacje dla edytorów przenieść do "Dyskusja". Jednocześnie kategoria "Do sprawdzenia" w stopce, żeby łatwo odnaleźć zgrupowane pod tą kategorią opisy.

Jako czytelnik nie chciałbym czytać w co drugim opisie, że jest on nieaktualny już na samym początku tekstu - szybko można się zniechęcić. Jako edytor - gdy widzę "niebieską" Dyskusję, to wiem, że trzeba coś poprawić. Jeśli jest czerwona - wszystko najwyraźniej gra.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [OPIS] Ignotosaurus

Post autor: szerman »

Fajny opis, a ten rysunek Edyty jest mega :)

Poruszę dwie (wg mnie, choć być może są to większe problemy) błahostki natury technicznej:
nazuul pisze:Widzę, że dałeś do nowej kategorii - Do sprawdzenia, ale jej nie utworzyłeś :wink:
w sumie by trzeba przedyskutować nową kategorię, ja jestem za, ino zawsze na górze opisu była taka ramka
Dino pisze:
Utahraptor pisze:Nie jestem zwolennikiem ramki na początku - źle to wygląda.
Dobrze, że poruszyłeś ten temat. Ramkę powinniśmy zlikwidować, a wszelkie informacje dla edytorów przenieść do "Dyskusja". Jednocześnie kategoria "Do sprawdzenia" w stopce, żeby łatwo odnaleźć zgrupowane pod tą kategorią opisy.

Jako czytelnik nie chciałbym czytać w co drugim opisie, że jest on nieaktualny już na samym początku tekstu - szybko można się zniechęcić. Jako edytor - gdy widzę "niebieską" Dyskusję, to wiem, że trzeba coś poprawić. Jeśli jest czerwona - wszystko najwyraźniej gra.
Jeżeli byśmy wprowadzili nową kategorię, to co z wcześniejszymi opisami, gdzie jest jeszcze ramka? Byłaby systematycznie usuwana "przy okazji"? Może to nieco potrwać ;)

Kolejna sprawa - spis gatunków wśród naukowców. Dodałem do Paula Sereno w/w gatunek, przez co ma już opisane 23 gatunki, ale z czego 22 dinozaury. Nabijać w takim przypadku liczniki gatunkami silezaurydów? Gdyby nie, to np. Kammerer powinien mieć 0 opisanych gatunków. Wg mnie, skoro już silezaurydy są w ED, to powinny być także liczone u paleontologów.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Ignotosaurus

Post autor: nazuul »

na to, co bardziej nadaje się do tematu "ED - uwagi ogólne" odpowiedziałem tam
Utahraptor pisze:
nazuul pisze:Widzę, że dałeś do nowej kategorii - Do sprawdzenia, ale jej nie utworzyłeś :wink:
w sumie by trzeba przedyskutować nową kategorię, ja jestem za, ino zawsze na górze opisu była taka ramka
Spieszyłem się, a przecież sam mogłeś ją dodać. Zajęłoby Ci to mniej czasu, niż napisanie o tym na forum ;)
nie dodałem, bo "by trzeba przedyskutować nową kategorię"
Utahraptor pisze:
nazuul pisze: różne rzeczy o wieku podają, ale jednak obok type locality jest:
radioisotopic date (...) from and [sic! zapewne miało być "an" - MZ] ashbed located near the type locality (...) has been recalibrated to 231.4 ± 0.3 Ma (...)
Przecież napisałem "około" :wink: , poza tym z profilu w artykule wynika, że jest to trochę wyżej w profilu, co może odpowiadać tej różnicy.
chodzi o Ischigualasto (najwcześniejsze dinozauromorfy), więc daty powinny być maksymalnie dokładne - to jest ok. 231,4 Ma "near the type locality". O jaki "profil" chodzi? Bo w ryc. 5 Ignotosaurus jest na równi z tym datowaniem
Utahraptor pisze:
nazuul pisze:późny trias (karnik)
wg niektórych skal nie, w ED jak widać jest przyjęta taka, gdzie to będzie ladyn: http://encyklopedia.dinozaury.com/index.php/Karnik
To raczej trzeba zmienić skalę w ED, a nie w opisie ;)
podobną sytuację miałem np. w
http://encyklopedia.dinozaury.com/index.php/Eoraptor
i tam stwierdziłem, że nie będę przesądzał, czy podany wiek w Ma to takie czy inne piętro
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [OPIS] Ignotosaurus

Post autor: Utahraptor »

nazuul pisze:
Utahraptor pisze:
nazuul pisze:Widzę, że dałeś do nowej kategorii - Do sprawdzenia, ale jej nie utworzyłeś :wink:
w sumie by trzeba przedyskutować nową kategorię, ja jestem za, ino zawsze na górze opisu była taka ramka
Spieszyłem się, a przecież sam mogłeś ją dodać. Zajęłoby Ci to mniej czasu, niż napisanie o tym na forum ;)
nie dodałem, bo "by trzeba przedyskutować nową kategorię"
To bardziej generalna uwaga. Wiele drobnych, oczywistych zmian możesz wprowadzać sam. Pisanie o nich na forum nie jest konieczne.
nazuul pisze:chodzi o Ischigualasto (najwcześniejsze dinozauromorfy), więc daty powinny być maksymalnie dokładne - to jest ok. 231,4 Ma "near the type locality". O jaki "profil" chodzi? Bo w ryc. 5 Ignotosaurus jest na równi z tym datowaniem
Ignotozaur zajmuje dwa przedziały. Jeden na granicy, jak piszesz, a drugi powyżej, który sięga 100 metrów nad. Pisanie przedziału nie ma sensu, bo pewnie istniał znacznie dłużej. Natomiast pisanie megadokładnych dat naraża nas na częstszą aktualizację, przed czym przestrzegałeś. Wiadomo, że pojawił się pewnie przed 231,4 Ma i wymarł lub dał początek nowym formom później. O dokładnym datowaniu warto napisać w haśle o formacji.
nazuul pisze:podobną sytuację miałem np. w
http://encyklopedia.dinozaury.com/index.php/Eoraptor
i tam stwierdziłem, że nie będę przesądzał, czy podany wiek w Ma to takie czy inne piętro
Wydaje mi się, że tabela w ED nie była ostatnio aktualizowana, ale niech w tej sprawie Dino się wypowie, bo on nad nią czuwa. Czy dostosowujemy opisy do tabeli w ED, czy tabelę w ED do najnowszej tabeli stratygraficznej.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Ignotosaurus

Post autor: nazuul »

odpowiem tylko o wieku
najlepiej będzie wpisać 231-230 Ma (najbardziej dokładne byłoby pewnie 231-230,5, ale to już może za bardzo) - mała różnica, ale jednak w ED się pisze w takich przypadkach podziały, nie jedną datę. Mamy: "lower portion of the Cancha de Bochas Member" (s. 14) i "From the base to the top, these include the La Pe˜ na (ca. 50 m), Cancha de Bochas (ca. 130 m), (...) members (...). The division into distinctive members has been seen as a reflection of the accommodation space, or degree of confinement, of the basin during opening of a structural rift in combination with local and global climatic change (Milana and Alcober, 1994; Colombi and Parrish, 2008; Colombi et al., 2010, 2011). An abrupt increase in accommodation space occurred at the beginning of Ischigualasto
deposition (ca. 231.6 Ma), when rifting changed the depositional setting from a lacustrine to an open fluvial basin. A second interval (ca. 231.1 Ma) [zapewne second member - MZ] (...). A third interval (ca. 230.2 Ma) (...). The last interval (ca. 226 Ma) represents transitional facies to the overlying
redbeds of the Los Colorados Formation." (s. 16). Ogniwa są oznaczone na ryc. 5 cyframi rzymskimi.

patrząc na dane z tej pracy, to można z grubsza wyznaczyć wiek taksonów (daty raczej orientacyjne):
Sanjuansaurus 231,5-231 Ma (górna część ogniwa La Pena) [najstarszy!]
Herrerasaurus 231,5-?228 Ma ([całe] ogniwo Cancha de Bochas, górne warstwy formacji - Frenguellisaurus)
Panphagia, Chromiangosaurus 231-230,5 Ma (dolna część ogniwa Cancha de Bochas)
Eoraptor, Eodromaeus 231,5-229 Ma ([całe] ogniwo Cancha de Bochas)
Utahraptor pisze:Ignotozaur zajmuje dwa przedziały. Jeden na granicy, jak piszesz, a drugi powyżej, który sięga 100 metrów nad.
Dziwi jednak to, że jest holotyp i druga kość (?udowa) a zajmuje dwa przedziały (te 50-metrowe). Czyli obie kości nie były powiązane? To skąd wiadomo, że to ten sam takson? Dlatego ignotozaur powinien raczej zajmować jeden przedział (ten górny, bo znaleziono go ok. 95 nad granicą formacji). Skoro znaleziono go niedaleko tych datowanych skał, to powinien być do nich zbliżony wiekiem.
Utahraptor pisze:Natomiast pisanie megadokładnych dat naraża nas na częstszą aktualizację, przed czym przestrzegałeś.
ale nie stwierdziłem, że z tego powodu daty mają być traktowane po macoszemu. Uważam, że daty powinny być jak najdokładniejsze (podobnie jak dane w opisach w ogóle, np. systematyka). Tym bardziej w przypadku Ischigualasto.
Utahraptor pisze:O dokładnym datowaniu warto napisać w haśle o formacji.
dokładnym datowaniu poziomu gdzie był Ignotosaurus? Oj pewnie nie będzie tego w haśle o formacji.
Zakładanie, że będą hasła o formacjach jest bardzo optymistyczne. Rodzaje kuleją, a co dopiero grupy czy formacje.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [OPIS] Ignotosaurus

Post autor: Utahraptor »

Ponieważ datowanie osadów lądowych jest obarczone dużym marginesem błędu, a w nich znajdujemy większość dinozaurów, to jestem nadal zwolennikiem orientacyjnych dat. Formacja Ischigualasto jest akurat datowana radiometrycznie, ale to nie jest częste. Pozostałe formacje (jak i piętra w których się znajdują) będą się "przesuwać w czasie" i być może zawsze będziemy znali tylko przybliżony wiek. Ostatnio się dowiedziałem np., że Eocursor może być jurajski. Na razie zmieniłem na "ok. 231-230".

Z kością udową rzeczywiście sprawa jest dziwna. Niestety nie ma jak się do niej odnieść.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Ignotosaurus

Post autor: nazuul »

na ogólne uwagi o datowaniu w ED odpowiedziałem tu: http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... 018#p54018
Utahraptor pisze:Na razie zmieniłem na "ok. 231-230".
ale Ci natrułem :lol: . Myślę, że "ok. 231-230" to najlepsza opcja
Utahraptor pisze:Ostatnio się dowiedziałem np., że Eocursor może być jurajski.
coś więcej?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [OPIS] Ignotosaurus

Post autor: Utahraptor »

Nie bardzo ;) , ogólnie do datowania triasu w Afryce trzeba podchodzić bardzo ostrożnie.
Biologia, UW

ODPOWIEDZ