Jak brachiozaur radził sobie z dostarczeniem krwi do głowy?

Jeśli masz jakiś problem lub pytanie związane z paleontologią, tutaj znajdziesz pomoc.
rys. http://www.lonelydinosaur.com/
Awatar użytkownika
Troodon
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 75
Rejestracja: 29 lipca 2011, o 08:55

Jak brachiozaur radził sobie z dostarczeniem krwi do głowy?

Post autor: Troodon »

[Nie znalazłem podobnego tematu]
Jak brachiozaur radził sobie z dostarczeniem krwi do głowy tak, aby ciśnienie czy coś podobnego go nie zabiło? Czy rekonstrukcja brachiozaura jest nieaktualna i trzymał głowę przy Ziemii?
Żaden dinozaur nie był idealny. Jeden ustępował drugiemu w jednym, ale jednocześnie przewyższał go w drugim. Tak natura stworzenia zaplanowała -Ja.

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1579
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak brachiozaur radził sobie z dostarczeniem krwi do gło

Post autor: Tomasz Singer »

Mógł sobie radzić podobnie jak to robi żyrafa przez szereg zastawek, które pomagały mu pompować krew do głowy.
Prawdopodobnie jego szyja nie była tak mocno pionowo skierowana do góry tylko pod skosem. Jak to by wynikało z fragmentu szyi z połączonymi ze sobą kręgami.
Mało prawdopodobne, aby była ona płożąca po ziemi przy budowie przedniej części ciała od kończyn przednich po kręgi grzbietowe z wyraźną tendencją do unoszenia głowy.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Tyranosaurus
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 49
Rejestracja: 4 maja 2013, o 12:40
Imię i nazwisko: Oskar Kotowicz
Lokalizacja: Jarchlino

Jak barozaur dostarczał krew do mózgu?

Post autor: Tyranosaurus »

Powiedźcie mi, jak Waszym zdaniem Barosaurus lentus mógł doprowadzać krew do mózgu? Dołączę ankietę z czterema odpowiedziami.

Miał dodatkowe serce\ca
miał długi układ krwionośny
miał szyję ułożoną tak -------:)
nie wiem\nie znam
Ostatnio zmieniony 20 listopada 2013, o 17:14 przez nazuul, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: dopisane opcje z ankiety, przeniesione do istniejącego wątku
Dinozaury.com jest super; Ja

Tyranosaurus
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 49
Rejestracja: 4 maja 2013, o 12:40
Imię i nazwisko: Oskar Kotowicz
Lokalizacja: Jarchlino

Re: Jak brachiozaur radził sobie z dostarczeniem krwi do gło

Post autor: Tyranosaurus »

Kto mój post z innego tematu przeniósł do tego wątku? :cry: :?: :!: :(
I jeszcze opcje ankiety...
Dinozaury.com jest super; Ja

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Jak brachiozaur radził sobie z dostarczeniem krwi do gło

Post autor: nazuul »

Ja (przenoszeniem, łączniem i podziałami wątków głównie ja się zajmuję :P ), z powodu pkt 3.4 regulaminu forum. Temat Twojego, nowego wątku oraz tego są identyczne.
Opcje ankiety dodałem do Twojego postu, żeby nie zostały utracone.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Jak barozaur dostarczał krew do mózgu?

Post autor: nazuul »

Tyranosaurus pisze:Powiedźcie mi, jak Waszym zdaniem Barosaurus lentus mógł doprowadzać krew do mózgu? Dołączę ankietę z czterema odpowiedziami.

Miał dodatkowe serce\ca
miał długi układ krwionośny
miał szyję ułożoną tak -------:)
nie wiem\nie znam
Odpowiadając merytorycznie na pytanie o szyję, to z dwóch opcji, które są możliwymi odpowiedziami - tj. "Miał dodatkowe serce\ca" i "miał szyję ułożoną tak -------" - to serca są wątpliwe, bo nie znam kręgowca z większą liczbą serc, więc pozostaje pozioma szyja oraz to o czym wyżej pisał Tomasz Singer. To ostatnie jest najbardziej prawdopodobne, bo są chyba dane, które wskazują, że przynajmniej niektóre zauropody raczej trzymały głowę wysoko (nie czytałem tych prac, więc nie wiem dokładnie):

Christian A., Dzemski G. 2007 Reconstruction of the cervical skeleton posture of Brachiosaurus brancai Janensch, 1914 by an analysis of the intervertebral stress along the neck and a comparison with the results of different approaches. Fossil Rec. 10, 37–48

Christian, Andreas. "Some sauropods raised their necks—evidence for high browsing in Euhelopus zdanskyi." Biology letters 6.6 (2010): 823-825.

Stevens KA (2013) The Articulation of Sauropod Necks: Methodology and Mythology. PLoS ONE 8(10): e78572. doi:10.1371/journal.pone.0078572

Taylor M. P., Wedel M. J., Naish D. 2009 Head and neck posture in sauropod dinosaurs inferred from extant animals. Acta Palaeontol. Pol. 54, 213–220.


Można przypuszczać, że budowa zauropodów była podobna do żyrafy: http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BByrafa#Anatomia

Swoją drogą barozaur wg niepublikowanych danych ma więcej wspólnego z brachiozaurem niż diplodokiem, więc pozioma pozycja szyi jest wątpliwa, zob. http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... 6&start=50
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Tyranosaurus
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 49
Rejestracja: 4 maja 2013, o 12:40
Imię i nazwisko: Oskar Kotowicz
Lokalizacja: Jarchlino

Re: Jak brachiozaur radził sobie z dostarczeniem krwi do gło

Post autor: Tyranosaurus »

Dobra, a dlaczego mi regulamin nie chce się włączyć? Pytam z ciekawości :wink:
Dinozaury.com jest super; Ja

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak brachiozaur radził sobie z dostarczeniem krwi do gło

Post autor: Dino »


Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8245
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Jak brachiozaur radził sobie z dostarczeniem krwi do gło

Post autor: nazuul »

Znalazłem taką pracę:
Siegwarth, J.D., Smith, C.N. & Redman, P.D. 2010: An alternative sauropod physiology and cardiovascular system that eliminates high blood pressures. Lethaia, Vol. 44, pp. 46–57. http://dx.doi.org/10.1111/j.1502-3931.2010.00221.x
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ